Lipiec 10, 2017 Category : Archiwum

PIERWSZA EDYCJA KURSU TAŃCA KASZUBSKIEGO ZA NAMI!

Dnia 12 czerwca 2017 r. w siedzibie Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie odbyło się uroczyste podsumowanie i zakończenie pierwszej edycji „Kursu Tańca Kaszubskiego”, organizowanego przez Muzeum PiMK-P w Wejherowie oraz Akademię Muzyczną im. St. Moniuszki w Gdańsku. Kurs realizowany był w formie weekendowych, comiesięcznych zjazdów, które odbywały się w okresie od października 2016 r. do czerwca br. Podczas zajęć 23 uczestniczki kształciły umiejętności przede wszystkim z zakresu techniki ruchu, tańca kaszubskiego i rytmiki. Program obejmował również zajęcia m.in. z języka kaszubskiego, tradycji ludowych na Kaszubach oraz kompozycji widowisk tanecznych.

W tym dniu mogliśmy podziwiać występy najmłodszych pasjonatów kaszubskiego tańca – zespół folklorystyczny ze Szkoły Podstawowej w Ciekocinie, który prowadzi Marek Czarnowski oraz młodzież z zespołu „Roczitkowé jagodë” działającego przy Zespole Szkół w Rokitach pod kierunkiem Bożeny Labudy, którzy gościnnie zaprezentowali swoje umiejętności. Wspaniały występ młodzieży ubranej w barwne, kaszubskie stroje niewątpliwie zachwycił publiczność zgromadzoną w wejherowskim Muzeum.

W ramach podsumowania rocznej nauki tańca kaszubskiego mogliśmy zobaczyć także prezentację w wykonaniu uczestników kursu. Po niej nastąpiło uroczyste odebranie certyfikatów, które wręczyli - prorektor ds. organizacyjnych i nauczania Akademii Muzycznej w Gdańsku prof. dr hab. Marek Rocławski oraz Dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie Tomasz Fopke.

Organizatorzy planują kolejną edycję „Kursu Tańca Kaszubskiego”, która ma ruszyć w październiku br.

AJ

altalt