Maj 17, 2017 Category : Archiwum

Noc w wejherowskim Muzeum 2017. Wystawa „Wejherowo w świecie widziane”

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie

w ramach Nocy w Muzeum A.D. 2017,

serdecznie zaprasza do zwiedzania

wystawy pt. „Wejherowo w świecie widziane”

jak widokówka stała się wizytówką miasta.

 

20 maja (sobota) w godz. 18.00-23.55

siedziba Muzeum przy ul. Zamkowej 2a

 

Pod koniec lat 60.XIX wieku na terenie Austro-Węgier pojawiła się pierwsza odkryta karta korespondencyjna. W 1872 roku w Niemczech, wydano pierwsze ilustrowane widokami miast karty pocztowe. Wyglądały one zupełnie inaczej niż używane obecnie. Jedną ze stron karty rezerwowano tylko na adres odbiorcy i umieszczano znaczek opłaty pocztowej. Druga przeznaczona była na korespondencję . Wkrótce pojawiły się na nich pierwsze ilustracje litograficzne i fotografie, które umieszczano nad tekstem nadawcy.

Rozwój tej formy korespondencji wymusił kolejne zmiany. W 1905 roku wprowadzono wzór karty pocztowej, który używamy do dzisiaj . Od tej pory ilustracja w formie fotografii znajduje się na awersie, natomiast rewers podzielony na dwa pola zawiera część korespondencyjną i adresową.

W ten sposób rozpowszechniano wizerunki miast, a widokówki z ujęciami głównych ulic, gmachów użyteczności publicznej lub miejsc rekreacji i wypoczynku wędrowały po świecie docierając „z” i „do” najdalszych zakątków globu, przewożone bardzo szybko z miasta do miasta przy pomocy niezwykle popularnej wówczas kolei żelaznej. Dzięki wysłanej przez turystę widokówce, miasta, miasteczka i wsie mogły „pokazać” się na zewnątrz, w szerokim świecie. Widokówki stały się więc wizytówkami miejsc z których zostały wysłane. Zachęcały kolejnych wędrowców, turystów, ludzi biznesu do odwiedzenia danego miejsca.

Tak było również w przypadku Wejherowa. Tutejsi fotograficy, ludzie biznesu i wydawcy nie szczędzili swoich sił wypuszczając na rynek kilkaset ujęć Wejherowa im współczesnego. Dzisiaj te karty pocztowe i widokówki, liczące czasem po 100 i więcej lat, wykonane nieraz w pięknej secesyjnej stylistyce, są obiektem westchnień niejednego kolekcjonera i cieszą oko prawie każdego, kto lubi choć troszkę podejrzeć , jak wyglądało nasze miasto kilkadziesiąt lat temu.

W 2016 roku Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko Pomorskiej w Wejherowie zakupiło do zbiorów Działu Fotografii i Dokumentów Życia Społecznego 421 sztuk kart litograficznych i widokówek Wejherowa, wśród których najstarsze zostały wydane w latach 1896-1897, najmłodsze zaś z I poł. lat 40. XX wieku. Jest to wspaniała kolekcja, ilustrująca przemiany zachodzące w naszym mieście na przestrzeni 50 lat.

Na wystawie „Wejherowo w świecie widziane” można będzie obejrzeć kilkadziesiąt wielkoformatowych powiększeń z tego zbioru. Zakup kolekcji widokówek zrealizowano z budżetu Samorządu Powiatu Wejherowskiego. Serdecznie zapraszamy w Noc Muzeów do Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

tekst: Maciej Kurpiewski

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Wstęp wolny!