Czerwiec 17, 2018 Category : Kurs Tańca Kaszubskiego
Zdjęcie do newsa Druga edycja „Kursu Tańca Kaszubskiego” za nami!

Druga edycja „Kursu Tańca Kaszubskiego” za nami!

Zakończyła się druga edycja „Kursu Tańca Kaszubskiego” pod patronatem Jarosława Sellina, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego organizowany przez Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku oraz Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. 17 czerwca br. z rąk prorektora ds. organizacyjnych i nauczania Akademii Muzycznej w Gdańsku prof. dr hab. Marka Rocławskiego oraz Dyrektora Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie Tomasza Fopke certyfikaty potwierdzające nabyte umiejętności odebrało 11 uczestników. W ramach tegorocznej edycji organizatorzy wzbogacili ofertę edukacyjną o nowe przedmioty: zabawy i gry taneczne na Kaszubach, ruch sceniczny, kaszubski repertuar wokalny – podstawy emisji głosu. Ponadto uczestnicy kursu brali udział w zajęciach warsztatowych z regionalnymi zespołami folklorystycznymi.

W ramach podsumowania nauki kursanci wraz z wykładowcami w barwnych strojach z elementami wzornictwa kaszubskiego wspólnie zaprezentowali wypracowane układy taneczne. Uczestnicy „II Kursu Tańca Kaszubskiego” złożyli podziękowania organizatorom, wykładowcom oraz koordynatorkom kursu – pani Marzenie Kamińskiej z ramienia Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Aleksandrze Janus z ramienia Muzeum PiMK-P w Wejherowie.

Rozpoczęcie kolejnej edycji „Kursu Tańca Kaszubskiego” zaplanowane jest na październik 2018r. Koordynatorem wydarzenia ze strony Muzeum była Aleksandra Janus.

Imprezie towarzyszył finisaż wystawy czeskiej sztuki użytkowej autorstwa sióstr Jaroslavy i Bohumily Šetelikovych pt. „Małe jest czeskie. Mikrokosmos”. Siostry Šetelik pochodzą z rodziny utalentowanych artystów malarzy. Jaroslava projektuje i tworzy kreatywne zabawki dla dzieci, natomiast głównym efektem pracy Bohumily są miniatury (m.in. kompozycje tworzyw sztucznych z drewna, materiałów naturalnych), głównie z motywami religijnymi. Współorganizatorem w organizacji wydarzenia była Fundacja Rozwoju Ziemi Kaszubskiej DlaKaszub.org. Patronat Honorowy nad wystawą objęła Dyrektor Czeskiego Centrum w Warszawie Pani Taťjana Langášková. Organizatorzy serdecznie dziękują Pani Marzenie Krajewskiej - Minister Radcy Ambasady Polskiej w Pradze Czeskiej za czynną pomoc w zorganizowaniu przesyłki eksponatów do Polski.

Koordynatorem wydarzenia z ramienia Muzeum była Anna Kąkol.

Foto: Agata Kąkol, Anna Kąkol