Gleinert. Pestka. Stryjec. Konkurs i promocja książek
27 września 2017 roku w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej Wejherowie wręczono nagrody laureatom „I Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego im. Renaty Gleinert na piosenkę (pieśń) w języku kaszubskim”. Konkurs zorganizowany przez wejherowskie Muzeum cieszył się sporym zainteresowaniem zarówno twórców z Pomorza jak i centralnej Polski. Zadaniem kompozytorów było napisanie muzyki do tekstów nagrodzonych w „I Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Jana Trepczyka na tekst piosenki dla dzieci w języku kaszubskim.” Jury w składzie dr Tadeusz Formela – przewodniczący komisji oraz Weronika Korthals-Tartas i Tomasz Fopke przyznało następujące nagrody:
I miejsce (nagroda 1000 zł) Michał Sołtysik za utwór „Nié mój swiat”, II miejsce (nagroda 750 zł) Michał Kawecki za utwór „Wiôldżi zwónk” i III miejsce (nagroda 500 zł) Dorota Muża- Szlas za utwór „Mòkré nótë”. Ponadto Jury przyznało wyróżnienia dla Piotra Harasimiuka, Mieczysława Kilarskiego, Doroty Muża-Szlas oraz Jerzego Stachurskiego.
Laureatom Konkursu nagrody wręczyli Wojciech Rybakowski – etatowy członek Zarządu Powiatu Wejherowskiego oraz Tadeusz Gleinert.
Po oficjalnym ogłoszeniu wyników Weronika Korthals-Tartas oraz Przemysław Bruhn przy akompaniamencie fortepianowym Tadeusz Formeli zaprezentowali utwory, które zostały najwyżej ocenione przez jurorów.
Sekretarzem konkursu i koordynatorem tej części spotkania była pani adiunkt Aleksandra Janus.
W drugiej części spotkania odbyła się promocja dwóch książek z serii ”Pro memoria”. Do tej pory ukazało się już 26 pozycji, tym razem poświęconych Ryszardowi Stryjcowi (1932-1997) oraz Stanisławowi Pestce (1929-2015), do których materiał zebrał, opracował oraz wstępem i przypisami opatrzył prof. Józef Borzyszkowski.
Książki ukazały się drukiem 2017 r. w koedycji Instytutu Kaszubskiego w Gdańsku i Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej.
Są to publikacje, które w sposób bardzo obszerny (s. 687 i 704 s.) i wszechstronny przedstawiają życie oraz dorobek twórczy Ryszarda Stryjca, …którego twórczość w dziedzinie grafiki, malarstwa i rzeźby zyskała dlań za życia i po śmierci wielu wielbicieli i wiele wyrazów uznania. Szczególnie wysoko zostały ocenione jego grafiki, zyskując mu miano gdańskiego Dürera, jak pisze w książce prof. Borzyszkowski, a także Stanisława Pestki - znanego dziennikarza, felietonisty, poety, który publikował w języku kaszubskim pod pseudonimem Jan Zbrzyca.
Wydawnictwa „Pro memoria Ryszard Stryjec (1932-1997) oraz „Pro memoria Stanisław Pestka (1929-2015)” mają charakter dokumentacyjny, wzbogacony licznymi fotografiami, fotokopiami rękopisów, listów, grafik oraz niepublikowanych dokumentów.
Zawartość promowanych książek bardzo dokładnie omówił redaktor Dariusz Majkowski, który również przybliżył, licznie zgromadzonym słuchaczom, postać autora - prof. Józefa Borzyszkowskiego. Gość wieczoru, z typową dla siebie swadą opowiedział o bohaterach swojej publikacji Ryszardzie Stryjcu i Stanisławie Pestce.
Koordynatorem procesu wydawniczego oraz promocji książek z ramienia Muzeum była kustosz Janina Kurowska.
Opr. AJ, JK, tf
Zdjęcia: Aleksandra Janus, Michał Hinc