Promocja Wilkierza z 1769 r. w wejherowskim Muzeum
Dnia 28.05.2018 w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie odbyła się wyjątkowa uroczystość, promocja Wilkierza z 1769 r., autorstwa ówczesnego właściciela i dziedzica miasta Ignacego Przebendowskiego. Ten zbiór praw miasta Wejherowa przetłumaczył z języka niemieckiego, opracował i wstępem oraz przypisami opatrzył prof. Andrzej Groth.
Wilkierz zawiera przepisy normujące najważniejsze dziedziny życia miejskiego o charakterze administracyjno-porządkowym, zabezpieczeniu pożarowym, obyczajowości i przestrzeganiu zasad wiary katolickiej. Wiele przepisów dotyczy również handlu i związanego z tym obrotu towarowo-pieniężnego. Uzupełniają je artykuły z dziedziny prawa karnego, normujące przestępstwa przeciwko miastu i jego władzom.
Prof. Andrzej Groth w swoim wystąpieniu przybliżył dzieje magnackiego rodu Przebendowskich, którzy od 1720 r. stali się właścicielami olbrzymich posiadłości w Prusach Królewskich, w tym miasta Wejherowa oraz pokrótce omówił zawartość Wilkierza.
Uroczystość uświetnił montaż muzyczno-słowny, znakomity koncert muzyki barokowej Witosławy Frankowskiej - klawesyn i Jakuba Borowczaka- kontratenor oraz artystyczna prezentacja Kajetana Gołębiowskiego wybranych fragmentów Wilkierza.
Omawiane wydarzenie miało swój wyjątkowo doniosły charakter ponieważ stanowiło drugą część uroczystej sesji Rady Miasta Wejherowa.
Na zakończenie uroczystości Starosta Wejherowski pani Gabriela Lisius wręczyła egzemplarze Wilkierza panu Prezydentowi Krzysztofowi Hildebrandtowi oraz pozostałym członkom Rady Miasta Wejherowa oraz podziękowała prof. Andrzejowi Grothowi za opracowanie niezwykle cennej publikacji. Do podziękowań dołączył się również Prezydent Wejherowa.
Wilkierz został wydany przez Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie w przepięknej szacie graficznej, z odciskiem oryginalnej pieczęci Wejherowa z XVIII wieku. Liczy 64 strony (wersja niemiecka i polskojęzyczna), ilustrowany skanami oryginalnego Wilkierza z 1769 r., herbem i wizerunkiem I. Przebendowskiego. Przygotowanie i druk BiT Beata Żmuda-Trzebiatowska.
Wydanie publikacji zostało dofinansowane ze środków Powiatu Wejherowskiego i wpisuje się w cykl 50-lat działalności Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie 1968-2018.
Koordynatorem procesu wydawniczego i promocji była kustosz Janina Kurowska.
Oprac. JK