Kwiecień 25, 2024 Category : Komunikaty
Zdjęcie do newsa XXVI Ogólnopolski Festiwal Pieśni o Morzu

XXVI Ogólnopolski Festiwal Pieśni o Morzu

W dniach 19-20 kwietnia 2024 r. odbył się „XXVI Ogólnopolski Festiwal Pieśni o Morzu”. Wydarzenie to wpisało się złotymi zgłoskami w kalendarz imprez miasta Wejherowa i jest niezwykle ważne dla polskiej chóralistyki. Biorą w nim udział chóry z całej Polski.

Tegorocznych uczestników konkursu oceniało jury w składzie: prof. dr hab. Eugeniusz Kus - przewodniczący, prof. dr hab. Dariusz Dyczewski, prof. dr hab. Jan Borowski, dr hab. Piotr Jańczak oraz dr hab. Sławomir Bronk. Przyznano liczne nagrody i wyróżnienia. Prestiżową statuetkęZłotego Żagla” oraz nagrodę finansową w wysokości 10 tys. zł dla najlepszego zespołu biorącego udział w konkursie przyznano Chopin University Chamber Choir z Warszawy pod dyrekcją Krzysztofa Kusiela-Moroza.

Zgodnie z maksymą Franza Schuberta - śpiew to sztuka, która dotyka serca, goście odwiedzający Wejherowskie Centrum Kultury mieli możliwość delektowania się pięknem harmonii wielobarwnych głosów. Ta niezwykła uczta dla ducha z pewnością na długo pozostanie w pamięci miłośników śpiewu chóralnego.

Uzupełnieniem sobotnich wydarzeń był kiermasz książek Wydawnictwa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Gdańsku i Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Dzięki czemu, goście odwiedzający Wejherowskie Centrum Kultury, nie tylko podziwiali maestrie chórzystów w interpretacji pieśni o morzu, ale mieli sposobność uzupełnienia biblioteczki domowej o tytuły oferowane na kiermaszu.

Organizatorami wydarzenia byli:

• Prezydent Miasta Wejherowa Krzysztof Hildebrandt
  • Filharmonia Kaszubska - Wejherowskie Centrum Kultury
  • Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku
  • Gdański Oddział Polskiego Związku Chórów i Orkiestr
  • Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Fryderyka Chopina w Wejherowie
  • Rada Chórów Kaszubskich
  • Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli:

Prezydent Miasta Wejherowa Krzysztof Hildebrandt

Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk