Lipiec 05, 2024 Category : Komunikaty
Zdjęcie do newsa Wystawa haftu

Wystawa haftu

To już XVIII edycja powiatowo-miejskiego konkursu haftu kaszubskiego organizowanego przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oddział w Wejherowie oraz klubu haftu kaszubskiego „Tulpa”. Z tej okazji, jak w minionych edycjach, odbyła się w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie uroczysta gala rozstrzygnięcia konkursu połączona z wystawą prac. W tym roku udział w konkursie wzięło 15 uczestniczek. Jury konkursowe zwróciło uwagę na wysoki poziom prac zgłoszonych do konkursu. Od kilku lat obserwowany jest wzrost prac hafu nazywanego złotnicą (w dawnej terminologii stosowano nazwę tzw. haftu czepcowego) Jest to trudna technika wyszywania złotą nitką na podkładzie, na aksamicie. Dawniej złotnica była stosowana do dekoracji czepców, które posiadały bogate gburki kaszubskie. Współcześnie zdobi się tym haftem galanterię (paski, torebki, biżuterię).

Od 3 lat klub Tulpa oraz wejherowskie Muzeum łączy ekspozycję konkursową z dodatkową wystawą gościnną. W tym roku ekspozycją towarzyszącą prezentacji prac pokonkursowych jest wystawa pt. Benedyktyńska robota…, historyczny haft z przyklasztornej pracowni w Żarnowcu odkrywany na nowo” . Wystawa gościnna jest pokłosiem bardzo ciekawego projektu przygotowanego przez znaną gdańską hafciarkę Aleksandrę Zadrożną, którego celem było wykonanie prac inspirowanych haftami ze zbiorów skarbca klasztornego w Żarnowcu. W tym ambitnym i bardzo trudnym wyzwaniu wzięło udział 12 hafciarek.

Obie wystawy można oglądać do 01.09. 2024 r.