V Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Jana Trepczyka na tekst piosenki dla dzieci w języku kaszubskim rozstrzygnięty
Nôwôżniészą znanką naji swòjiznë je mòwa, kaszëbizna.
Najważniejszym przejawem naszej tożsamości jest mowa kaszubska.
Jan Trepczyk
26 września 2024 r. w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie odbyła się Gala finałowa V Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Jana Trepczyka na tekst piosenki dla dzieci w języku kaszubskim.
Swą obecnością zaszczycili nas nie tylko uczestnicy konkursu, ale również miłośnicy twórczości kaszubskiej, dedykowanej najmłodszemu pokoleniu. O randze wydarzenia świadczyła obecność Witolda Reclafa – Wicestarosty Wejherowskiego i Lucyny Pranschke – prezes Zarządu Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Wejherowie.
Galę prowadził Szymon Heland, który odniósł się do idei konkursu podkreślając, iż tegoroczna edycja odbywa się w roku, w którym obchodziliśmy 35. rocznicę śmierci Méstra Jana. Prowadzący galę przybliżył gościom również sylwetki jurorów, którzy podjęli się trudu oceny nadesłanych na konkurs prac.
O oprawę muzyczną zadbał wejherowski bard – Andrzej Marczyński. Wysłuchaliśmy kilku utworów poetyckich, delektując się nie tylko pięknem brzmienia gitary, lecz i niepowtarzalnym głosem artysty, który z właściwą sobie skromnością wprowadzał gości w klimat wykonywanych utworów.
Jury w składzie: Anna Dunst – przewodnicząca, Mirela Fiedorowicz, Roman Drzeżdżon nagrodziło czworo uczestników konkursu: I nagrodę przyznano Dariuszowi Majkowskiemu za utwór Na bòsôka, opatrzony godłem „Pùckô Plëta”, II nagrodę otrzymała Justyna Pranszke za utwór Mòdlëtwa ò lajk, opatrzony godłem „Jantar”, a III nagrodę przyznano Mateuszowi Klebbie za utwór Spikòwinka, opatrzony godłem „Grónk”. Wyróżnienie otrzymała Agata Grenwald za utwór Farwny swiat, opatrzony godłem: „Majowy ptak”.
Gratulacje laureatom złożyła prof. Witosława Frankowska, dzieląc się z gośćmi refleksją, iż wielką radością dla Jana Trepczyka – patrona konkursu byłoby, iż mowa kaszubska żyje, obfituje w kolejnych tekstach, będących wynikiem twórczości osób biorących udział w konkursie.
Zgodnie z zamysłem organizatora nagrodzone utwory tworzyć będą bazę tekstową kolejnej edycji Konkursu Kompozytorskiego im. Renaty Gleinert. Konkursy (na tekst piosenki i kompozycję) organizowane są naprzemiennie. Docelowo planowane jest udostępnienie w wersji elektronicznej dorobku obu konkursów, zawierają one bowiem bogaty materiał źródłowy dla różnego rodzaju przedsięwzięć, adresowanych do dzieci, młodzieży i dorosłych.
Konkurs zrealizowało Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, przy wsparciu finansowym Powiatu Wejherowskiego.
Sekretarzem Konkursu była Małgorzata Wiszowata.
Tekst. M.W.
Fot. M.W.