Marzec 08, 2021 Category : Wydawnictwa
Zdjęcie do newsa Ùrwónô spiéwa… zabrzmiała!

Ùrwónô spiéwa… zabrzmiała!

Aleksander Majkowski, Jan Drzeżdżon, Stanisław Janke, Jan Natrzecy (Piotr Dziekanowski) czy Artur Jabłoński to autorzy kaszubskich powieści, które ukazały się do tej pory. Jednak zaraz po autorze „Remùsa”, powinno się stawiać Jana Rompskiego. Jego powieść „Ùrwónô spiéwa. Pòwiesc z czasu kaszëbsczégò pòzytiwizmù”, niezwykle interesująca pod względem treści
i formy, powstała bowiem już w 1943 roku.

W 2021 roku dzięki zaangażowaniu Janiny Kurowskiej (koordynacja projektu), Tomasza Fopkego, Artura Jabłońskiego (redakcja), Macieja Bandura (redakcja i korekta), Romana Drzeżdżona (korekta), Anny Kąkol (projekt okładki), po trzyletniej pracy, udało się powieść Rompskiego wydać drukiem.

Wydawcą „Ùrwóny spiéwë” jest Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, w którego zbiorach znajduje się rękopis powieści. Wydanie wsparli: Radio Kaszëbë oraz Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Wejherowie.

Książkę nabyć będzie można niebawem w muzeum (budynek książnicy) przy ul. Zamkowej 2 oraz przez internet w Księgarni Kaszubsko-Pomorskiej CZEC.

Is,rd,tf