Listopad 27, 2023 Category : Aktualności
Zdjęcie do newsa Przewrócony pomnik przyrody

Przewrócony pomnik przyrody

Z wielkim smutkiem dziś rano zauważyliśmy, że na terenie parku przylegającego do Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie runął zabytkowy dąb. Drzewo, które rosło przy potoku Cedron nieopodal naszego Pałacu, było wpisane do rejestru pomników przyrody. Monumentalny, rozłożysty dąb przewrócił się 27.11, ok. godz. 4 nad ranem. W tym feralnym zdarzeniu na szczęście nie ucierpiał ani człowiek ani zabytkowy pałac, bowiem drzewo przewróciło się w kierunku alejki z fontanną.  Muzeum natychmiast po wypadku poinformowało odpowiednie służby, w tym konserwatora zabytków. Prawdopodobnie duży wpływ na przewrócenie się leciwego dębu miała płytka bryła korzeniowa drzewa, gdyż rosło ono w bagnistym terenie przy rzece. Drzewo  runęło na ziemię pod naporem wiatru oraz śniegu.

Dąb stanowił ogromną ozdobę parku, był jednym z najstarszych drzew w jego drzewostanie, pamiętał czasy być może Wejherów, Przebendowskich, dendrolodzy szacowali jego wiek na ok. 330 lata.

 

Dąb był częściowo uwieczniony na litografii Aleksandra Dunckera z lat 60.XIXw (prawa strona kompozycji obrazu), gdzie możemy podziwiać jego bujną rozłożysta koronę.