Listopad 04, 2022 Category : Komunikaty
Zdjęcie do newsa Pożegnanie. Odszedł Edmund Kamiński

Pożegnanie. Odszedł Edmund Kamiński

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci Edmunda Kamińskiego, wielkiego Przyjaciela Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, a nade wszystko jego Współzałożyciela i Dobrego Ducha.

Edmund Kamiński, urodzony w 1934 roku w Kartuzach, przez wiele lat był chórzystą i tancerzem w Zespole Pieśni i Tańca „Kartuzy”. Miłość do muzyki towarzyszyła mu przez całe bogate, długie i pracowite życie, z żoną Zofią i teściami, Leokadią i Janem Trepczykami tworzył śpiewającą i muzykującą rodzinę. Aktywnie działał w prowadzonym przez małżonkę Towarzystwie Śpiewaczym im. Jana Trepczyka, któremu poświęcił jedną ze swych publikacji.

Nie sposób wymienić wszystkich zasług Edmunda Kamińskiego. Był m.in. współzałożycielem pierwszego Klubu Inteligencji Kaszubskiej, długoletnim członkiem Zarządu Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i prezesem oddziału wejherowskiego, a także radnym miejskim w Wejherowie, mieście w którym przeżył większą część swojego życia.

Był jednym z inicjatorów powstania wejherowskiego muzeum. Od 1969 roku prowadził w muzeum Dział Zbiorów Specjalnych. Niestrudzenie wzbogacał zbiory, poszukując wszystkiego, co kaszubskie i pomorskie na aukcjach antykwarycznych i u osób prywatnych, w tym działaczy i twórców kaszubskich.

Dzięki inicjatywie i zapałowi E. Kamińskiego powstał pomnik założyciela miasta, Jakuba Wejhera.

Jako publicysta debiutował w piśmie „Kaszëbë”. Inicjował wznowienie pisma „Zrzesz Kaszëbskô”, zredagował i przygotował do druku ogromną liczbę publikacji kaszubsko- i polskojęzycznych. Jest m.in. autorem „”Sławoszyńskich korzeni Jagalskich”, „Guczowego Macka czyli Aleksandra Labudy” oraz opowiadań kaszubskich („Moja gwiôzdka”). Opublikował również antologie poezji kaszubskiej: „Westrzód doczi” i „Drëszny spiéwe”. Zredagował i przygotował do druku pracę księdza J. Więckowiaka poświęconą wejherowskiej kalwarii.

Podczas pracy w MPiMK-P był pomysłodawcą i realizatorem wielu wystaw poświęconych kaszubskim twórcom i kulturze Kaszub.

Zapamiętamy Edmunda Kamińskiego również jako niestrudzonego fotografa, dokumentującego piękno swoich ukochanych Kaszub, ale także towarzyszącego z obiektywem ważnym i zwyczajnym dniom Wejherowa i Kaszub. Pozostanie w naszej  pamięci jako stolem, który wejherowskiemu muzeum oddał wiele lat życia i wielkie serce, a także jako dobrego, życzliwego człowieka, z uśmiechem i sympatią odnoszącego się do ludzi, którzy mieli zaszczyt spotkać Go na swojej stegnie.

Kilka lat temu udało się nam zrealizować katalog Jego dokonań oraz film Jemu poświęcony. Film dostępny jest na You Tube pt. „Stolemowie kaszubscy. Edmund Kamiński”. Zachęcamy do zapoznania się z tym obrazem.

 

Rodzinie Zmarłego przesyłamy słowa współczucia i żalu oraz zapewnienie o naszej pamięci.

Pracownicy Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie