Czerwiec 11, 2024 Category : Komunikaty
Zdjęcie do newsa Poetycka rywalizacja

Poetycka rywalizacja

W Książnicy prof. Gerarda Labudy 31 maja odbył się I Kaszëbsczi Pòeticczi Slam, czyli „kaszubska bitwa na wiersze”. Dziewięciu młodych poetów, w wieku od 16 do 26 lat, prezentowało swoje utwory przed licznie zgromadzoną publicznością.

Rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych. Zgodnie z zasadami obowiązującymi podczas slamów jurorami byli widzowie. Wśród uczniów szkół ponadpodstawowych wygrał (po dogrywce) Maksymilian Drywa z Liceum Ogólnokształcącego w Kościerzynie przed Franciszkiem Wandtke z Liceum im. Książąt Pomorskich w Rumi. Spomiędzy studentów najlepsza okazała się Zuzanna Gliszczyńska, a miejsca na podium zajęli również Mateusz Klebba (2. miejsce) i Marcel Pańka (3. miejsce).

Slam był prawdziwym świętem kaszubskiej poezji, do czego przyczyniła się laureatka Kaszubskiej Nagrody Literackiej Ida Czaja, która w przerwach między występami uczestników recytowała swoje wiersze.

Za udział w slamie dziękujemy wszystkim poetom, którzy napisali kaszubskie utwory i odważyli się je zaprezentować przed publicznością. Cieszymy się zwłaszcza z debiutantów, którzy do tej pory nigdzie nie publikowali swoich utworów. Miłą niespodzianką był również występ Sid THiks, redaktorki portalu SLAM.art.pl. Był to jej pierwszy kontakt z językiem kaszubskim, a swoje wiersze przetłumaczyła korzystając z Internetowego Słownika Języka Kaszubskiego, który przygotowuje Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej wraz z Fundacją Kaszuby. Efekt był bardzo interesujący.

Musimy jeszcze wspomnieć o znakomitym przygotowaniu i prowadzeniu imprezy przez studentów II roku etnofilologii kaszubskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Monika Kapiszka, Kacper Kamiński, Wiktoria Stolc i Szymon Pierz zadbali o wszystkie szczegóły. Dziękujemy!

Z ramienia Muzeum I Kaszëbsczi Pòeticczi Slam koordynował Dariusz Majkowski. Nagrody dla zwycięzców ufundowali: Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz organizatorzy: MPiMKP i etnofilologia kaszubska.

 

Foto:  ŁS