Luty 21, 2024 Category : Komunikaty
Zdjęcie do newsa Oni tam szlë na te ziemie odzyskane.

Oni tam szlë na te ziemie odzyskane.

“On był dwa lata w wòjskù w Gdańsku, a jak przëszedł już pò wòjskù, pò tim, tedë òn się tam wëprowadzył. Tam bëlë, tam mieszkôł wujek, mojej mamy siostra. Oni tam szlë na te ziemie odzyskane. I tedë brat szedł tam, on szedł, gospodarstwa więcej wolne stojało, puste, i on tam wziął takie małe gospodarstwo. I tam, myśmy tam koniami, pamiętam, jechali. Tata jechôł tam zawiezc mù takie różne rzeczy.  I jesz tam bëlë, brat béł, i tedy siostra, ta starsza ode mnie, tam była z nim razem. Tam, oni tam chyba dwa lata byli, czy trzy. To bëło, Dąbrówka mi się zdaje to so nazéwało. I tam bëła słoma, czy coś tam bëło, także spowrotem zawsze tata sobie wzął tej słomy, siana, nie, bo ù nas to było wszystko obrane. To mieli Rosjanie, Ruscë mielë wszëskò òbrané, to, co bëło, i, także tam, a tedë krów nie było, świni też nie. Nie było nawet co temu dawać na wiosnę. Przez te dwa lata w ogóle to nic nie rosło, bò nie bëło czim tegò nawozić, nagnoić i... To było słabe".

Kaszubski Spichlerz Pamięci, projekt, który zainicjowany został dzięki dofinansowaniu ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”, i który prowadzony jest przez Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, prezentuje wspomnienia Jadwigi Szwaby z Somonina.  

Jadwiga Szwaba (z d. Gojtowska) urodziła się 22 października 1934 roku w Mojuszewskiej Hucie. Pracowała w Kartuskich Zakładach Produkcyjnych “Veritas”, które należały do dużych ośrodków produkcyjnych powstałych po II wojnie światowej.

Bohaterka Kaszubskiego Spichlerza Pamięci dzieli się opowieściami, które dotyczą m. in. wspomnień ojca z pobytu w niewoli angielskiej w czasie I wojny światowej, zakończenia II wojny światowej, które dla Polski nie było końcem walki o niepodległość oraz "ziem odzyskanych" zasiedlanych przez polskich osadników.

Opowieści są już dostępne na stronie projektu. Zapraszamy do odwiedzania strony Kaszubskiego Spichlerza Pamięci!

https://spichlerzkaszubski.pl/page/k_posts/jadwiga-szwaba-89.php