Październik 14, 2024 Category : Komunikaty
Zdjęcie do newsa Nowa wystawa w Muzeum

Nowa wystawa w Muzeum

10 października odbyło się uroczyste otwarcie wystawy przygotowanej przez nasze Muzeum we współpracy z Muzeum Ziemi Puckiej:  „Przeklęta wojna i trzykroć przeklęta służba jej”. Kaszubi w Wielkiej Wojnie 1914-1918.

Ekspozycja powstała z okazji 110. rocznicy wybuchu tego światowego konfliktu.

Głównym narratorem wystawy jest Jan Karnowski (1886-1939), współtwórca Towarzystwa Młodokaszubów, przyjaciel Aleksandra Majkowskiego. Podczas I wojny światowej Karnowski był oficerem frontowym. Na własnej skórze poznał najbardziej dramatyczną stronę wojny, która wedle jego oceny zabierała najlepszych synów. Sam będąc kilkakrotnie ranny, obserwował z biska śmierć kolegów i przyjaciół. Jego słowa: Przeklęta wojna i trzykroć przeklęta służba jej – stały się mottem i tytułem wystawy. Na wystawie poznamy również inne dramatyczne historie Kaszubów, zmuszonych przez niemieckiego zaborcę do przelewania swojej krwi na frontach Wielkiej Wojny.

Wystawę można oglądać w Książnicy prof. Gerarda Labudy do 20.09.2025 r. Serdecznie zapraszamy.

Idea i scenariusz wystawy: Michał Hinc

Zespół kuratorski wystawy: Benita Grzenkowicz-Ropela, Michał Hinc, Janina Kurowska, Dariusz Majkowski, Piotr Schmandt, Aleksandra Sielicka

Współpraca: Barbara Kos-Dąbrowska, Joanna Grochowska - Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy w Pucku

Projekt plastyczny i aranżacja: Barbara i Aleksander Widyńscy