Luty 01, 2024 Category : Komunikaty
Zdjęcie do newsa Niech kwitną ogrody wszędzie tam gdzie Ty. Wernisaż

Niech kwitną ogrody wszędzie tam gdzie Ty. Wernisaż

Niech kwitną ogrody wszędzie tam gdzie Ty. Dłutem dla Pana Boga” – pod takim tytułem kryje się wystawa prac rzeźbiarskich Wojciecha Wesserlinga, której wernisaż odbył się 26.01. 2024 w Muzeum Piśmiennictwa I Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. To już trzeci projekt wystawienniczy realizowany wspólnie z rzeźbiarzem w murach wejherowskiej placówki muzealnej.

Uroczysty wernisaż uświetnił występ ludowego zespołu kaszubskiego „Zbierańce” z Gminy Wejherowo.

Wojciech Wesserling jest artystą szeroko znanym w środowisku sztuki ludowej Pomorza, za swoje prace był wielokrotnie nagradzany na konkursach i przeglądach sztuki ludowej, m. in. w Helu, Bytowie. Twórca lubi się dzielić swoją wiedzą i umiejętnościami, prowadzi plenery i warsztaty dla dzieci i młodzieży. Ważną kwestią dla artysty jest sfera wiary w Boga. Swoją twórczość autor rozumie także jako narzędzie ewangelizacji oraz kontekście dzielenia się z drugim człowiekiem (w tym wypadku widzem) swoim talentem.

Świat twórczości Wojciecha Wesserlinga to świat, w którym wspierają człowieka anioły i postaci świętych. Artysta tworzy wieloelementowe kompozycje rzeźbiarskie na kształt makiet i instalacji, które pokryte są wielobarwną polichromią. Intensywna kolorystyka malatur rzeźb ma pogłębić ich ekspresję, wyeksponować „ludowość”. Podobnie jak w sztuce Józefa Chełmowskiego artysta kreuje swój mikrokosmos. Głównymi motywami w twórczości Wojciecha Wesserlinga są: anioły z bogactwem atrybutów, sceny z postacią Św. Franciszka wkomponowanego w motyw Drzewa Życia, postacie świętych z rozbudowaną, „autorską” ikonosferą, kaszubskie sceny rodzajowe, ilustracje do powieści „Życie i przygody Remusa” Aleksandra Majkowskiego oraz ptaki w wielu wariantach. Także ulubionym tematem artysty jest ilustrowanie atmosfery Świąt Bożego Narodzenia z całym bogactwem postaci kolędników, choinek z prezentami.

Zapraszamy Państwa na kolejną odsłonę barwnej i nietuzinkowej twórczości, zapraszamy do świata wyobraźni Wojciecha Wesserlinga, wystawa jest czynna do 31.05.2024 r. w budynku Książnicy Profesora Gerarda Labudy.