Październik 15, 2024 Category : Komunikaty
Zdjęcie do newsa Nasze publikacje w Czarnogórze

Nasze publikacje w Czarnogórze

W dniach 2-6 października w stolicy Czarnogóry Podgoricy trwały X Międzynarodowe Targi Książki. Organizatorzy zaprosili na nie również przedstawicieli Kaszubów. Podczas wydarzenia prezentowano publikacje Wydawnictwa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Naszą instytucję reprezentował także Dariusz Majkowski, który był jednym z zaproszonych gości. Spotkanie z nim prowadził prof. Dušan-Vladislav Paždjerski. Tematem była historia literatury kaszubskiej oraz najnowsze publikacje po kaszubsku. Pojawiło się także wiele pytań o sam język, jego charakterystyczne cechy, edukację i sytuację prawną.

Warto podkreślić, że promocja literatury kaszubskiej podczas targów w Podgoricy była możliwa dzięki inicjatywie prof. Vasko Raičevića oraz prof. Dušana-Vladislava Paždjerskiego. Ich pomysł podchwycili organizatorzy targów, a zwłaszcza „Sekretarijat za kulturu” stołecznego miasta Czarnogóry, którzy opłacili przelot i pobyt Kaszubów w Podgoricy.

Stoiska z kaszubskimi książkami (i gadżetami) przygotowała Anna Dunst z Wydawnictwa ZKP. Dziękujemy za współpracę.