Listopad 06, 2023 Category : Zbiory w internecie
Zdjęcie do newsa Mëmka ùpiekła plińców na tim tłëstim, na psym tłëstim.

Mëmka ùpiekła plińców na tim tłëstim, na psym tłëstim.

A do tegò, żebë bëło smiészno, to òn przëjachôł z wòjnë chòri na sëchòtë. Je wiedzec, że më zarô wszëscë bëlë téż zarażony. Më przez to téż przeszlë. […] Dobré jedzenié bëło nôwôżniészé, ale ò taczim nie bëło gôdczi, tej… Nie bëło niżódnégò tłëstégò, czë jinégò taczégò. Na margarinie człowiek bë tegò nie wëlékarził. Co tej wëkómbinowôł òjc? Òn prosto zabijôł psë, jaczich lëdze nie chcelë brac do se dodóm, wëtopił z tegò tłësté i to bëło przez nas wszësczich jadłé. To bëło na to dobré. […] To mòżna bëło leno tak wëlékarzëc, dobrim jedzeniém. Tłësté, przede wszësczim tłësté. Më to mòglë dostac leno w taczi spòsób. Doktór téż ni mógł nic w tim czasu zrobic. […] Òjc sóm to miôł w czasu pò wòjnie. Òn sã wëlékarził prawie w taczi spòsób, ale më to wszëscë jedlë. Mëmka ùpiekła plińców na tim tłëstim, na psym tłëstim. Më to wszëscë jedlë. Mòże to nas wszësczich òchroniło przed zarażenim sã w tim prawie czasu.

Kaszubski Spichlerz Pamięci, projekt, który zainicjowany został dzięki dofinansowaniu ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”, i który prowadzony jest przez Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, prezentuje wspomnienia Jürgena Grzędzickiego.

Jürgen Grzędzicki urodził się 8 lutego 1941 roku w domu rodzinnym w Połęczynie, skąd płynie najwięcej opowieści i wspomnień m. in. o trudnych czasach komunistycznych, kiedy to należało wstąpić do partii, by otrzymać smołę do zreperowania cieknącego dachu. Oprócz tego opowiada o  plackach ziemniaczanych, kaszubskich plińcach, pieczonych na psim tłuszczu w celu wyleczenia gruźlicy, butelce oranżady i kolorowych cukierkach ułożonych w nieregularne wzory na urodzinowym stole, czy o butach skórzanych wykonanych przez ojca z otrzymanego po wojnie płaszczu esesowca. Te i inne wspomnienia dostępne na stronie projektu!

Zapraszamy do odwiedzania strony Kaszubskiego Spichlerza Pamięci!

https://spichlerzkaszubski.pl/page/k_posts/juergen-grzedzicki-74.php?leptoken=39213002f7c67f3c42788z1687802941