Wrzesień 02, 2024 Category : Komunikaty

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie

serdecznie zaprasza na LXXX koncert

z cyklu

„Spotkania z muzyka Kaszub”

pt. Kaszubskie Madonny

Koncert odbędzie się w piątek 27 września 2024 r.

o godz. 18.00 w siedzibie Muzeum Piśmiennictwa

i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie,

ul. Zamkowa 2a.

Wstęp wolny

Jedna z najważniejszych cech religijności Kaszubów jest pielęgnowany od stuleci kult Matki Bożej, obecny w nabożeństwach majowych odprawianych przy okolicznych kapliczkach, w modlitwach różańcowych, peregrynacjach do sanktuariów maryjnych Pomorza.

Kult ten zaznaczył się również w twórczości wielu poetów i kompozytorów związanych z regionem. We wrześniowym koncercie zabrzmią wybrane kompozycje Witosławy Frankowskiej, ks. Franciszka Gruczy, ks. Edwarda Hinza, s. Zofi i Jasnoty, Mariana Selina, Jana Trepczyka, Stanisława Wickiego i Adolfa Wiktorskiego, przeplatane wierszami Bolesława Faca, Henryka Hewelta, Stanisława Jankego, Henryka Józefczyka, Wacława Pomorskiego i ks. Jana Walkusza.

Obok prezentacji utworów dobrze już okrzepłych w regionalnej tradycji wykonawczej podczas koncertu będzie miało miejsce prawykonanie cyklu współczesnych pieśni religijnych pt. Kaszubskie Madonny na baryton z towarzyszeniem fortepianu. Cykl ten powstał do słów Tomasza Fopkego, a jego twórca jest Michał Sołtysik, wielokrotny laureat konkursów kompozytorskich o tematyce kaszubskiej.

Wykonawcy:

Aleksandra Kucharska-Szefler – sopran