Październik 07, 2024 Category : Komunikaty
Zdjęcie do newsa Jubileuszowy XXV Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Jana Drzeżdżona rozstrzygnięty!

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie po raz 25 zaprosiło piszących w języku kaszubskim do wzięcia udziału w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Jana Drzeżdżona. Uczestnicy mieli do wyboru trzy kategorie: utwór poetycki, opowiadanie lub esej bądź utwór sceniczny.

Prace oceniało trzyosobowe jury w składzie: dr Bożena Ugowska, Danuta Pioch oraz dr Tomasz Fopke. Dnia 4 października br. w siedzibie Muzeum ogłoszono wyniki Konkursu i wręczono nagrody pieniężne. Laureatami w kategorii utwór poetycki w języku kaszubskim zostali: I miejsce – Mateusz Meyer, II miejsce – Anna Świstun, III miejsce – Hanna Makurat-Snuzik. W kategorii opowiadanie lub esej w języku kaszubskim: I miejsce – Krystyna Lewna, II miejsce – Grzegorz Schramke, III miejsce – Adam Hebel. W kategorii utwór sceniczny: I miejsce – Mateusz Meyer, II miejsce – Mateusz Szuba, III miejsce – Justyna Pranszke.

Spotkanie było również okazją do zaprezentowania dwóch nowych publikacji zw. z Janem Drzeżdżonem: antologii utworów nagrodzonych w Konkursie w latach 2020-23 „Jak planétë wkół słuńca” pod red. Adama Lubockiego i Dariusza Majkowskiego oraz zbiór bajek „Gwiezdny chłopiec i inne baśnie” Jana Drzeżdżona w tłumaczeniu Romana Drzeżdżona.

Galę uświetnił występ Weroniki Korthals w towarzystwie Szymona Kamińskiego.

Spotkanie tradycyjnie poprowadził Piotr Lessnau.

Projekt "XXV Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Jana Drzeżdżona" został dofinansowany ze środków dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz środków Powiatu Wejherowskiego.