Sierpień 09, 2024 Category : Komunikaty
Zdjęcie do newsa Jazzowy koncert w Muzeum

Jazzowy koncert w Muzeum

W minioną sobotę, 04.08.2024 r. w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej odbył się koncert jazzowej pianistki, wokalistki i kompozytorki - Ilony Damięckiej.

Licznie zgromadzoną publiczność powitał Dyrektor Muzeum - dr Michał Hinc.

Artystka wykonała utwory wokalno-instrumentalne z autorskiej płyty pt. "Hope". Wirtuozeria, piękne kompozycje, niezwykły talent i nastrój. Dziękujemy!

 

 

Ilona Damięcka - polska pianistka jazzowa, wokalistka i kompozytorka.

Absolwentka Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach.

Laureatka Konkursu kompozytorskiego im.Krzysztofa Komedy w Słupsku w 1999 roku - III nagroda za utwór „Bossa For Bosa” do tekstu Andrzeja Schmidta.

Artystka ma w swoim dorobku artystycznym pięć płyt, w tym dwie autorskie - „Hurry Up” - Siloe Records, „Fifth Side” - Siloe Records, „Monk’s Midnight”- Hevhetia, „Pieśni Polskie” - Tomasz Licak Music.

W sierpniu 2020 roku ukazała się kolejna, druga autorska płyta, tym razem nagrana w trio z Pawłem Urowskim i Krzysztofem Szmańdą wydana przez wytwórnię Soliton.

Ilona Damięcka współpracowała z najwybitniejszymi polskimi muzykami takimi jak: Janusz Muniak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Andrzej Cudzich, Henryk Miśkiewicz, Piotr Wojtasik, Maciej Sikała, Marcin Pospieszalski, Przemek Dyakowski, Mietek Szcześniak, Ewa Uryga, Jerzy Małek, Wojciech Staroniewicz.

Koncertowała również z muzykami z Danii i Włoch: Richard Anderson, Rasmus Schmidt, Francesca Bertazzo Hart, Helga Plankensteiner.

Jako pierwsza polska wokalistka i pianistka w historii polskiej muzyki jazzowej występowała na Festiwalu Jazzonalia w Koninie z Big Bandem.

Ilona Damięcka jest bardzo wszechstronną artystką, która zarówno jako pianistka jak i wokalistka porusza się w środkowym nurcie jazzu, a także w muzyce free jazzowej.

Muzyka z albumu „Hope" jest muzyką ilustracyjną. Począwszy od pierwszego utworu ,,The Sea”, a kończąc na wokalnym „Ten Four” album przepełniony jest w większości minimalizmem i subtelnym ciepłym brzmieniem. Pojawiają się również kompozycje inspirowane muzyką żydowską.

Na płycie pojawia się też ukłon w stronę wielkiego mistrza Tomasza Stańki i jedną kompozycję Ilona Damięcka dedykuje właśnie Jemu.