Marzec 20, 2024 Category : Komunikaty
Zdjęcie do newsa I Festiwal Dnia Jedności Kaszubów za nami.

I Festiwal Dnia Jedności Kaszubów za nami.

W sobotę 16.03 w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej mieliśmy okazję uczestniczyć w pierwszym Festiwalu Jedności Kaszubów! Była to niesamowita okazja do poznania kultury i tradycji naszego regionu. Rodzinne warsztaty tworzenia jaskrowych palm, dekoracja porcelany, filcowanie na mokro oraz malowanie na szkle - to tylko niektóre z atrakcji, które czekały na naszych uczestników.

Przez całą sobotę w Książnicy Profesora Labudy odbywały się warsztaty dla twórców gier z podstaw tworzenia trójwymiarowych lokacji oraz animacji. Dzięki profesjonalnej pomocy instruktorów z Frozengem Studio każdy z uczestników mógł stworzyć unikalną i interesującą lokację dla swojej gry.

Warsztaty o Kaszubskich wierzeniach i obyczajach Jastrowych poprowadził Roman Drzeżdzon. W trakcie spotkania można było dowiedzieć się i zobaczyć jak wyglądały m.in. kaszubskie palny i jak barwiono jajka, a także co jadano na śniadanie Wielkanocne.

W ciągu dnia na scenie Muzeum wystąpiła rodzinna kapela Base. Artyści od wielu lat pasjonują się muzyką i kulturą kaszubską.  Zespół ten pochodzący z Sierakowic. Na ten dzień, przygotował pełen energii występ angażujący widzów do śpiewu i zabawy.

W trakcie Festiwalu mieliśmy także okazję spotkać się z Anną Hebel i Aleksandrą Kurowską-Susdorf,  autorką książki „Żëcé jak nudle”. Panie wraz z Olą Kotłowską poprowadziły warsztaty rodzinne „z udziałem makaronu”, mówiąc w przystępny sposób o tym co w życiu jest najważniejsze i nieuniknione.

Ostatnim punktem programu było premierowe przedstawienie grupy baletowej „Jantarowe Zjawy”, prowadzonej przez Yeshe Sangmo. Program artystyczny wydarzenia inspirowany był opowiadaniami Romana Drzeżdżona, stworzonymi specjalnie dla gry "Lochy Bursztynowego Gryfa".

W poniedziałek 18.03 miał miejsce drugi dzień Festiwalu. Rozpoczął się od prelekcji pracownika Muzeum Adama Lubockiego nt. genezy Dnia Jedności Kaszubów. Prelegent omówił współczesne znaczenie tego święta oraz jego historyczne korzenie. Następnie widzowie mogli wysłuchać rozmowy z Autorami wystawy „Felix Cassubia”, którą poprowadziła pracownica Muzeum Agata Grenwald. Uczestniczyli w niej Barbara Kąkol – dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach, Grzegorz Kuleta – dyrektor Biura Senatora Sławomira Rybickiego, Andrzej Busler z Kaszubskiego Forum Kultury w Gdyni oraz reprezentujący wejherowską instytucję: A. Lubocki, Michał Hinc, Dariusz Majkowski i Mateusz Szuba. W dyskusji poruszono takie tematy, jak najważniejsze wydarzenia w historii Kaszubów, zagadnienie postępu i znaczenia literatury oraz prasy kaszubskiej, czy połączenie tradycji i nowoczesności we współczesnej kulturze regionu. Dyrektor M. Hinc opowiedział również o wydanym przez MPiMKP katalogu wystawy. Na zakończenie dnia, a zarazem całego Festiwalu, wystąpił zespół „Kwintet od Święta” z Sierakowic, który w sposób brawurowy wykonał utwory w języku kaszubskim.

Gości i widzów uraczyło poczęstunkiem Koło Gospodyń Wiejskich z Bolszewa.

Wydarzenie patronatem objęła Starosta Powiatu Wejherowskiego dr Gabriela Lisius.

Tekst: AS, MSZ

Zdjęcia: BHC, KM, PS