Styczeń 02, 2024 Category : Koncerty

Gòdów i miłotë czas. Spotkanie z twórczością Magdaleny Garbeckiej

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie

Starosta Wejherowski dr Gabriela Lisius

 

serdecznie zapraszają

na LXXVIII koncert z cyklu

„Spotkania z muzyką Kaszub”

pt.

 

Gòdów i miłotë czas

Spotkanie z twórczością Magdaleny Garbeckiej

 

Koncert odbędzie się w piątek 12 stycznia 2024 r. o godz. 18.00 w siedzibie Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, ul. Zamkowa 2a.

Wstęp wolny.

 

 

Styczniowy koncert wypełnią utwory młodej, utalentowanej twórczyni z Elbląga – Magdaleny Garbeckiej, wielokrotnej laureatki konkursów kompozytorskich organizowanych przez Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Podczas koncertu będzie miało miejsce prawykonanie Kaszubskich pieśni miłosnych do słów Tomasza Fopkego, przeznaczonych na dwoje solistów i fortepian. Zabrzmią również kolędy kaszubskie skomponowane przez M. Garbecką oraz pieśni związane z Wejherowem i jego okolicami. Wykona je chór Szkoły Podstawowej nr 9 pod dyrekcją Aleksandry Janus.

 

 

Wykonawcy:

Marta Studzińska – sopran

Dominik Mazan – bas-baryton

Chór Szkoły Podstawowej nr 9 w Wejherowie pod dyrekcją Aleksandry Janus

Magdalena Garbecka – fortepian

Witosława Frankowska – fortepian, słowo o muzyce

 

Magdalena Garbecka (ur. 1995)

Kompozytorka i aranżerka urodzona w Elblągu. Absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie kompozycji Marka Czerniewicza (2022) oraz rytmiki (2019) – obydwa kierunki ukończyła z wyróżnieniem. Jej utwory wykonywane były w wielu miastach Polski, jak również za granicą (Belgia, Niemcy, Gruzja). Twórczość młodej kompozytorki prezentowana była podczas Festiwalu Muzyki Współczesnej „Nowe Fale”, koncertu galowego Benefis Dojrzałości w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej oraz podczas 3 edycji studenckich Koncertów Muzyki Filmowej. Jej utwory wykonywała Katarzyna Rogalska, kwartet smyczkowy NeoQuartet oraz Gdańskie Trio Stroikowe.

M. Garbecka jest podwójną stypendystką Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego, laureatką Nagrody Artystycznej Prezydenta Elbląga, trzykrotnie otrzymała stypendium Rektora macierzystej uczelni dla najlepszych studentów.

Od 2022 r. jest członkinią Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich. W kręgu jej

zainteresowań znajduje się m.in. twórczość dla dzieci i młodzieży, muzyka kaszubska,

chóralistyka, improwizacja oraz edytorstwo muzyczne, z zakresu którego ukończyła Kurs

Edytorstwa Muzycznego organizowany przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

 

Nagrody i wyróżnienia

Konkurs Kompozytorski na hejnał i logo dźwiękowe Jarmarku Bożonarodzeniowego   w Gdańsku: I miejsce (2023)

Konkurs Kompozytorski „Legnica Cantat 2023”: wyróżnienie ex aequo (2023)

III Ogólnopolski Konkurs na piosenkę o Wejherowie: I miejsce (2023)

Konkurs Kompozytorski „Legnica Cantat 2022”: wyróżnienie ex aequo (2022)

IX Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski na chóralny utwór pasyjny do tekstu w języku

kaszubskim: II miejsce (2022)

III Konkurs kompozytorski im. R. Gleinert na piosenkę (pieśń) w języku kaszubskim:

I miejsce i wyróżnienie (2021)

VIII Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski na chóralny utwór pasyjny do tekstu w języku

kaszubskim: I miejsce (2021)

II Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski na kolędę kaszubską: I miejsce i III miejsce

(2021)

II Ogólnopolski Konkurs na piosenkę o Wejherowie: I miejsce (2020)

VII Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski na chóralny utwór pasyjny do tekstu w języku

kaszubskim: wyróżnienie (2020)

I Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski na kolędę kaszubską: II miejsce (2020)

 

Marta Studzińska – sopran koloraturowy. Z urodzenia warszawianka, jest absolwentką Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku oraz Royal Irish Academy of Music w Dublinie, a także regularną uczestniczką Académie Francis Poulenc w Tours. W swoim repertuarze ma liczne role operowe i operetkowe. Są wśród nich m.in. Pierwsza Wiedźma (H. Purcell, Dido and Aeneas), Cupid (G.F. Haendel, King Arthur), partie mozartowskie: Melia (Apollo et Hyacinthus), Servilia (La clemenza di Tito), Królowa Nocy (Die Zauberflöte), Exsultate, jubilate, Stabat Mater Pergolesiego oraz partia Mi (Kraina uśmiechu). Występowała w ramach festiwali i koncertów na scenach w Polsce, Niemczech, Irlandii i Francji współpracując z wybitnymi muzykami i dyrygentami, m.in. Jeffem Cohenem, Rubenem Silvą, Davidem Adamsem czy Matthew Toogoodem. Jest finalistką i laureatką nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie pieśni polskiej w konkursie Irené Sandford Award for Singers w Dublinie (2021).

 

Dominik Mazan – bas-baryton. Urodzony w 1994 roku w Warszawie, absolwent studiów magisterskich w klasie śpiewu prof. Stanisława Daniela Kotlińskiego oraz studiów licencjackich w klasie dyrygentury chóralnej prof. Marka Rocławskiego w Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku. Brał udział w licznych seminariach wokalnych pod kierunkiem Fulvio Bettiniego, Jana Hoffmanna, prof. Bogdana Makala czy prof. Jadwigi Rappé. Mimo iż pochodzi z Mazowsza, już podczas studiów dał się poznać jako interpretator pieśni kaszubskich. W repertuarze operowym zadebiutował partią Bombala w spektaklu Nocleg w Apeninach S. Moniuszki w reż. M. Kaczmarskiej, wystawionym w Warszawskiej Operze Kameralnej, dokąd od 2021 roku systematycznie powraca w roli czarodzieja Colasa w spektaklu Bastien i Bastienne W.A. Mozarta w reż. T. Cyza.

W swoim repertuarze posiada również partię barona Wepsa (K. Zeller, Ptasznik z Tyrolu), Publia (W.A. Mozart, La clemenza di Tito), Don Pasquale (G. Donizetti, Don Pasquale).

W l. 2019-2000 współpracował z Gdyńskim Centrum Kultury (N. Gogol, Ożenek, reż. P. Jankowski), koncertował w Niemczech i Skandynawii wykonując partie Foremana i Grantaira w musicalu Nędznicy C.M. Schönberga. Brał udział w prawykonaniu opery Piotra Staniszewskiego dla dzieci zatytułowanej Królewna Śnieżka oraz w spektaklu z serii „Pomoposo i....” w Operze Bałtyckiej. Od 2023 r. dyryguje chórem dziecięcym „Canto dal Cielo” w Rumi.

 

 

     

Witosława Frankowska kameralistka, kompozytorka, etnomuzykolog. Wychowana w rodzinie o długoletnich tradycjach kaszubskich i muzycznych, łączy działalność artystyczną z popularyzacją muzyki regionalnej. Jako ceniony realizator basso continuo koncertowała w całej Europie i USA. Ukończyła z wyróżnieniem Wydział Kompozycji i Teorii Muzyki, obecnie związana jest jako pedagog z Wydziałem Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Gdańsku. Komponuje, opracowuje utwory ludowe i regionalne, od 2002 r. prowadzi nieprzerwanie cykl koncertów „Spotkania z muzyką Kaszub” w wejherowskim Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej. Dokonała szeregu nagrań dla radia i telewizji, przygotowała do wydania płyty Mòrze (2004), Ptôszkòwie na lëpie (2006), Kaszuby w pieśni artystycznej (2015). Laureatka Medalu Stolema (2006) i Nagrody Remusa (2022).

 

Aleksandra Janus – dyrygentka, pedagog. Absolwentka Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku na kierunku dyrygentura chóralna oraz Podyplomowego Studium Chórmistrzostwa i Emisji Głosu w Bydgoszczy. Jest współzałożycielką, dyrygentem i kierownikiem artystycznym Chóru Mieszanego „Camerata Musicale”, który działa od 2011 roku przy Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie. Od 2015 roku prowadzi Chór Dziecięcy Szkoły Podstawowej nr 9 w Wejherowie. Z prowadzonymi zespołami bierze aktywny udział w życiu kulturalnym miasta Wejherowa, koncertuje w kraju i za granicą, odnosi sukcesy w konkursach i festiwalach chóralnych. Dwukrotnie odznaczona Nagrodą Prezydenta Miasta Wejherowa za zasługi na rzecz krzewienia kultury w mieście oraz Nagrodą Remusa.