Strona główna > Wystawy > Muzyczne instrumenty Kaszub

Muzyczne instrumenty Kaszub

Wystawa prezentuje większość instrumentów występujących w regionie Kaszub, poczynając od tzw. instrumentów zabawek (np. kołatka, terkotka), zrobionych przez dzieci, poprzez te wykonane przez twórców ludowych (np. bazuna, burczybas, diabelskie skrzypce, tzw. krzywy róg) po powszechnie znane, zaliczane do profesjonalnych (np. skrzypce, wiolonczela) wytworzonych przez rodzimych lutników Pawła i Anastazego Ponków. Ciekawostką jest instrument pomysłu Pawła Ponki nazywany gitarolą oraz często spotykane na jarmarkach, odpustach i w karczmach dudy wielkopolskie.

Ekspozycja znajduje się w dwóch salach. W pierwszej są odrestaurowane instrumenty, pochodzące ze zbiorów muzeum, m.in. cytry, mandoliny, instrumenty smyczkowe, dawne fotografie muzyków, zdjęcia twórców oraz inne dokumenty związane z życiem muzyczno-kulturalnym Kaszub i Pomorza.

Sala druga to reminiscencja czasów dawnych - kapela ludowa w strojach z haftem według szkoły wejherowskiej, karczma, gdzie można zobaczyć cymbały, bandonię i wędrowca, który za jedzenie i picie przygrywa na dudach. Jest wiejska szkółka z pracami dzieci (malarstwo na szkle, tkactwo) oraz Kaszubskie Nuty.

Kurator wystawy: Izabela Katarzyna Bukowska