Maj 08, 2024 Category : Komunikaty

„NA LUDOWO Z OTYLIĄ”

18 maja 2024r. (sobota)

ZAPRASZAMY W GODZINACH: 19.00-23.00

Otylia Szczukowska (1900-1974) regionalistka, rzeźbiarka, animatorka kultury kaszubskiej i kociewskiej. Od dzieciństwa była zafascynowana światem kultury ludowej, najpierw dzięki swojemu ojcu - Franciszkowi Szornakowi, który był nauczycielem i etnografem amatorem. Po wojnie współpracuje z prof. Bożeną Stelmachowską, dokumentując z jej zespołem badawczym ginące rękodzieło kaszubskie.

Współcześnie twórczość Otylii Szczukowskiej może stać się inspiracją dla artystów sięgających po wzorce ludowe w nowej odsłonie - popularnego dzisiaj etno-designu zestawiającego niejednokrotnie motywy różnych kultur w jedną całość.

Program Wejherowskiej Nocy Muzeów 2024:

19.00-23.00

- Gra dla rodzin „Naléz dłóto żłobiôrczi z Wejrowa”

- Kącik tabacznika Jana Drzeżdżona „Nie bãdzë taczi, zażijmë tobaczi”. Jak powstają tabakiery kaszubskie?

- Kiermasz prac uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej z Wejherowa - spróbuj swoich sił w Decoupage!

- Kiermasz prac ceramicznych wypalonych w muzealnym piecu autorstwa „Pałacowych Ceramiczek” - i Ty pobrudź ręce w glinie!

- Stoisko z rękodziełem haftowanym - Klub Haftu Kaszubskiego „Tulpa” z Wejherowa – mini warsztaty „zapoznaj się z igłą”

- Chcemë le sã pòsmiôc. Kabaret Pùrtcë w Mùzeùm

- „Pòjta na pùlczi!”. Kącik Koła Gospodyń Wiejskich z Bolszewa

- Robimy pamiątkowe zdjęcia - monidła przed Pałacem

- Tworzymy wspólny lojfer!

- Sprawdź, kto straszy w Pałacowym piecu!

„Jaką czarownicą TY jesteś?” - malowanie buziek

Pokaz sztuki garncarstwa Aleksandry Czoski

ZAPISZ SIĘ NA WARSZTATY!

napisz na deu2@muzeum.wejherowo.pl

19.00 - 20.30 - spotkanie z rzeźbiarzem Wojciechem Wesserlingiem - podwójne warsztaty!  Rzeźbienie w mydle oraz zdobienie drewnianego ptaszka - koszt 25 zł/osoba

19.30 - warsztaty dla dzieci - kwiatek dla mamy - koszt 10 zł/osoba

20.30 - warsztat malarstwa na szkle - koszt 10 zł/osoba

Opłatę za warsztaty należy uiścić w Książnicy do piątku (17.05, godz. 15.00) lub na konto 17 8350 0004 0000 7935 2000 0030 w Kaszubskim Banku Spółdzielczym (wpisując rodzaj warsztatów oraz imię i nazwisko osoby, która będzie brała udział w warsztatach)

Zwiedzanie aktualnych wystaw:

- ekspozycja poświęcona patronce wydarzenia Otylii Szczukowskiej pt. „Od regionalizmu do etnodesignu”

- wystawa prac pokonkursowych „Cassubia Visuales” udostępnionych przez Fabrykę Kultury w Redzie

- wystawa pt. „Historia rodu Keyserlingk”

- wystawa „Stą - Panie w glinie” autorstwa grupy ceramicznej „Pałacowe Ceramiczki”

- wystawa pt. „Felix Cassubia - Òd Gduńska tu - jaż do Roztoczi bróm!”

- malarstwo Anny Baranowskiej pt. „Ona” - spotkanie i możliwość rozmowy z artystką

- wystawa rzeźb Wojciecha Wesserlinga pt. „Niech kwitną ogrody wszędzie tam gdzie Ty. Dłutem dla Pana Boga”

Mile widziany akcent kaszubski

Zapraszamy!

Przy wejściu otrzymasz pieczątkartę, która zaprowadzi Cię do kolejnych sal muzeum oraz zaprosi do kolekcjonowania pieczątek.

Zbierz je wszystkie, a otrzymasz drobny upominek!