Maj 06, 2024 Category : Komunikaty
Zdjęcie do newsa Kolejny wykład w ramach cyku "Wejherowo na kartach historii"

Kolejny wykład w ramach cyku "Wejherowo na kartach historii"

W ramach cyku  Wejherowo na kartach historii  26.04.2024 w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, odbył się wykład naszego pracownika - st. kustosza Benity Grzenkowicz-Ropeli pt. Historia rodu Keyserlingk do czasów współczesnych.

Wystąpienie przybliżyło historię rodu Keyserlingk, który przez około 150 lat mieszkał i współtworzył historię naszego miasta i regionu. Dzięki obecności Keyserlingków mamy dzisiaj do dyspozycji pałac – obecną siedzibę Muzeum oraz park przypałacowy, który  est miejscem otwartym dla mieszkańców i turystów odwiedzających Wejherowo.

Podczas wykładu zostały zaprezentowane fotografie rodzinne pozyskane dzięki kontaktom z przedstawicielami rodu mieszkającymi obecnie w Niemczech (Monachium, Berlin). W pierwszej części wystąpienia zostały poruszone zagadnienia dotyczące powstania i późniejszej przebudowy pałacu. Druga część obejmowała kwestię koligacji i powiązań z innymi rodami arystokratycznymi. Ciekawostką dla słuchaczy był nieznany dotąd fakt, iż 13 lipca 1912 r. gościł podczas nieoficjalnej wizyty w pałacu w Wejherowie, książę koronny, następca tronu - Wilhelm Hohenzollern (syn cesarza Wilhelma II). Córka właściciela dóbr wejherowskich Cecylia Keyserlingk była damą dworu księżniczki koronnej Cecylii Augusty żony następcy tronu.

Niebawem wykład zostanie udostępniony w wersji online.

Zapraszamy na kolejne wykłady w ramach cyklu Wejherowo na kartach historii.

Już dostępny na Naszym kanale Youtube. Zapraszamy do oglądania!.

Historia rodu Keyserlingk do czasów współczesnych

#WejherowonakartachHistorii