Książnica prof. Gerarda Labudy w Wejherowie

Książnica w Wejherowie ma na celu upamiętnienie prof. Gerarda Labudy, upowszechnianie wiedzy o nim oraz o historii Kaszubów. Służy promocji nauki, zwłaszcza historii i kultury oraz współpracy międzynarodowej w tym zakresie. Placówka pełni również funkcję kulturotwórczą i jest miejscem organizacji wystaw, wykładów, konkursów, warsztatów, szkoleń, spotkań.

Na spuściznę Gerarda Labudy przekazaną wejherowskiemu Muzeum składa się około 26 tysięcy książek i czasopism. Tematyka kolekcji jest bardzo różnorodna, począwszy od literatury dotyczącej regionu kaszubsko-pomorskiego, przez zagadnienia z dziedziny nauk humanistycznych, po nauki ścisłe. Oprócz literatury współczesnej i przedwojennej w zbiorach profesora znajdują się także starodruki, spośród których szczególnie cenne dla regionu są kodeksy, polonica i germanica wydane na Pomorzu.

Nowy budynek składa się z dwóch kondygnacji nadziemnych i jednej podziemnej. W obiekcie znalazły się m.in.: magazyn zbiorów prof. Gerarda Labudy, nowocześnie zaaranżowana sala ekspozycyjna z wystawą stałą, która została wyposażona w elementy multimedialne i interaktywne, trzy sale wystawiennicze stworzone z myślą o prezentacji wystaw czasowych, czytelnia, pracownie oraz pomieszczenie edukacyjno-konferencyjne. Książnica została w pełni przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Inwestycję przeprowadzono z dużą dbałością o zachowanie elementów historycznych, dzięki czemu zwiedzający mogą zobaczyć fragmenty zabytkowych fundamentów kamiennych wkomponowanych w aranżację budynku.

Celem działalności Książnicy jest upowszechnianie wiedzy i informacji na temat dziedzictwa kulturowego Kaszub i Pomorza. Wśród głównych zadań obiektu wymienić można funkcję centrum naukowego, edukacyjnego i wystawienniczego, co przyczyni się do zapoznania z dorobkiem profesora i historią regionu Kaszub oraz do wzrostu atrakcyjności turystycznej Pomorza. Oprócz prezentacji kultury kaszubsko-pomorskiej, charakterystycznych cech regionu, wartości oraz ich znaczenia, podejmowania refleksji badawczej nad fenomenem kulturowo-etnicznym Kaszubów, przeznaczeniem ośrodka jest katalogowanie i prezentacja zbiorów w formie pełno tekstowej i elektronicznej w wersjach polskiej i angielskiej oraz prezentacja życiorysu prof. Labudy wraz z odnośnikami do miejsc, w których przebywał, studiował i pracował, a także ekspozycja zabytków i pamiątek po historyku.
Książnica prof. Gerarda Labudy to jedyny budynek na świecie, gdzie językiem narracji jest język kaszubski.

  • Adres
    ul. Zamkowa 2
  • Numer telefonu
    58 736 18 21, 58 672 29 56
  • Adres email
    sekretariat@muzeum.wejherowo.pl
  • Website
  • Godziny otwarcia w sobotę
    10.00 – 15.00
Skip to content