Strona główna > Edukacja > wakacje i ferie

Działalność edukacyjna

Ferie zimowe w Muzeum

Ferie zimowe w Muzeum

altalt

alt

Jak co roku w czasie ferii zimowych Muzeum zaproponowało młodym mieszkańcom Wejherowa i okolic trochę inny sposób spędzania wolnego czasu. Przyświecała nam idea ferii bez komputera, filmów i telewizora.

Zajęcia odbywały się w pierwszym tygodniu ferii obowiązujących w województwie pomorskim, czyli od 20-24 stycznia 2014 r. Uczestniczyło w nich 57 dzieci podzielonych na 3 grupy wiekowe (2 grupy młodsze i 1 starsza).

Zajęcia dzieliły się na 3 rodzaje:

-manualne/artystyczne (malarstwo na szkle, malarstwo farbami, modelina, masa solna, quilling, kartki okolicznościowe, czerpanie papieru, wesołe zwierzątka, origami)

-artystyczne związane z kulturą kaszubską (baśnie kaszubskie w linorycie, zajęcia muzyczne, kaszubiaczki, nasz teatr-postacie z baśni kaszubskich, decupage z wzorami haftu kaszubskiego)

-inne (kuchnia kaszubska, spotkanie z ciekawym człowiekiem-Piotrem Pawłowiczem-polarnikiem, który pracował w stacji PAN na Spitsbergenie).

Największym powodzeniem cieszyły się nowo wprowadzane zajęcia: kaszubiaczki i quilling, a także ciekawe zastosowanie serwetek kaszubskich przy wyklejaniu doniczek, deseczek, misek drewnianych i łopatek.

Galeria zdjęć:

Więcej…

II turnus „Wakacji w Muzeum 2013”

II turnus „Wakacji w Muzeum 2013” 

W dniach 5-9 sierpnia 2013 r. odbyła się II edycja „Wakacji w Muzeum”.

W zajęciach wzięło udział 33 dzieci. Zgodnie z tym co już wcześniej założyliśmy w naszym programie, skupiliśmy się przede wszystkim na zajęciach o charakterze artystycznym i rozwijających umiejętności manualne oraz umysłowe:

- malarstwo różnymi technikami (plenery, malowanie dużych form, szkicowanie),

- zdobienie ceramiki farbami do porcelany

- malowanie koszulek według własnych projektów farbami do tkanin

- lepienie figurek oraz ozdób z gliny, plasteliny i modeliny

- zajęcia muzyczne

- warsztaty dziennikarskie

Dodatkowo dzieci brały udział w grze terenowej pt. „Detektyw”, a na zakończenie bawiły się doskonale na koncercie Weroniki Korthals.

Galeria zdjęć:

  

Więcej…

Wakacje w Muzeum 2013

Wakacje w Muzeum 2013  

W pierwszej części tegorocznej akcji Wakacje w Muzeum, które odbyły się w dniach 1- 5.07. 2013, wzięło udział 56 dzieci. Zajęcia odbywały się w 3 grupach. Część dzieci była u nas po raz pierwszy, ale także odnotowaliśmy prawdziwych weteranów. Podobnie jak w latach ubiegłych skupiliśmy się przede wszystkim na zajęciach warsztatowych, w tym:

- plastycznych: malarstwo na porcelanie, na kartonie, rzeźbiarstwo (modelina, glina), linoryt

- koncepcyjnych (gry umysłowe) i manualnych.

Nowością w tym roku była dekoracja według własnego projektu tkaniny, w tym wypadku koszulki bawełnianej dostosowanej rozmiarem do wielkości dziecka. Tradycyjnie, odbyły się także spotkania z interesującymi ludźmi. O bogactwach naturalnych i przyrodzie Australii opowiadał, prezentując jednocześnie zdjęcia Andrzej Liszewski. Natomiast podczas koncertu pianisty Roberta Scotti z USA okazało się, że uczestniczący w zajęciach są w większości bardzo muzykalni.

Tekst: Joanna Cichocka

Galeria zdjęć:

          

Więcej…

Muzealne Wakacje z kulturą kaszubską

Muzealne Wakacje z kulturą kaszubską

W pierwszym tygodniu lipca (02-06.07.2012) odbyły się wakacyjne zajęcia dla dzieci organizowane przez Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej. Pracownicy muzeum zapewnili warsztaty z różnych dziedzin dla trzech, 20-os. grup dzieci w różnym przedziale wiekowym. Zapisy na warsztaty rozpoczęły się na długo przed oficjalną informacją o wakacjach, dlatego listy zapełniły się bardzo szybko. Dyrektor muzeum oprócz zapisów na wakacyjne lekcje zorganizował letnie ferie dla podopiecznych p. Zofii Kusterskiej prowadzącej Stowarzyszenie Przyjaciół Rodziny.

Każdy dzień warsztatów obfitował w nowe interesujące lekcje. Dzieci miały możliwość poznania historii i zabytków muzealnych Pałacu Przebendowskich i Keyserlingków. Zwiedzanie było połączone tematycznie z innymi zajęciami m. in. z rysunku i kolorowania własnego herbu oraz opisaniu własnego drzewa genealogicznego. Po tak bogatych w wiedzę warsztatach, dzieci podczas wycieczki do Ratusza doskonale znały historię miasta i rodu Wejherów, tym samym odpowiadały bezbłędnie na wszelkie pytania przewodnika.


Wspaniale poradziły sobie, także w czasie zabawy plenerowej, która polegała na zaznaczeniu wszystkich ważnych punktów historyczno-kulturowych, na przygotowanym wcześniej planie Placu Wejhera. Kolejne dni poświęcone były kulturze muzycznej Kaszub. Na lekcji muzycznej dzieci nie tylko poznały ludowe instrumenty kaszubskie, ale także mogły samodzielnie spróbować gry na tych instrumentach.


Najważniejszym punktem programu były zajęcia z panem Jankowskim, piekarzem z regionalnej piekarni „Mamy i Taty” znajdującej się przy ul. Klasztornej. Zajęcia pt. „Lepienie własnego ciasteczka” były entuzjastycznie odebrane przez podopiecznych. Dzieci mogły wykonać ciastka kruche własnego pomysłu, które następnego dnia po upieczeniu w tradycyjnym piecu - odebrały z piekarni.


Bardzo pouczającą lekcją było spotkanie z twórczynią ludową p. Teresą Szczodrowską, która w interesujący sposób opowiedziała dzieciom o tradycyjnym domu kaszubskim. Dodatkowo pokazała jak wykonywać kwiaty z bibuły. Przepiękne maki, szafirki, i goździki, wykonywane przez najmłodszych, są symbolem dawnej tradycji kaszubskiej. Grupy miały również okazje przyglądać się pracy p. Adama Barana wykonującego rzeźbę drewnianą, przedstawiającą Remusa, która znajduję się na trawniku od strony południowej pałacu. Z grupą chętnych przeprowadził warsztaty rzeźbiarskie. Wszystkie te zajęcia miały na celu przybliżyć dzieciom zwyczaje i tradycje naszego regionu.

alt

Czas letnich wakacji w muzeum jest ciekawą alternatywą wakacyjnego wypoczynku. Dzieci poprzez zabawę i zajęcia plastyczne poznawały kulturę kaszubską i historię rodu Wejherów. Każdą z grup opiekowali się pracownicy muzeum. Wakacyjne warsztaty bardzo podobały się podopiecznym.

Wszystkie zajęcia rozwinęły i poszerzyły ich wiedzę. Dzieci, dzięki swojej wyobraźni tworzyły przepiękne pamiątki, którymi mogły pochwalić się bliskim. Przy okazji zajęć manualnych dzieci stworzyły zabawne figurki z gliny, masy solnej, plasteliny i modeliny. Wykazały się dużą kreatywnością w malowaniu na porcelanie. Dekorowały własnoręcznie kubki i talerzyki, według wymyślonych przez siebie projektów. Oprócz tego dzieci, malowały farbami wodnymi, kolorowały przygotowane historyjki, tworzyły kartki na różne okazje, oraz własne puzzle. W wolnym czasie mogły wyszaleć się na pobliskim placu zabaw znajdującym się w parku Aleksandra Majkowskiego.


tekst Joanna Tatak

foto Anna Tarnowska

Ferie w Muzeum 2012

FERIE W MUZEUM 2012

alt

Ciekawie spędzony wolny czas, w okresie przypadającym na ferie zimowe w województwie pomorskim, zapewniło najmłodszym mieszkańcom miasta i jego okolic, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

alt

Instytucja już po raz drugi z kolei zorganizowała ferie zimowe. Zajęcia odbyły się w dwóch terminach: 30.01-03.02 oraz 06.02-10.02. W każdym turnusie wzięły udział trzy grupy młodzieży, dwie stanowiły dzieci z klas 0-III, a jedna z klas IV-VI.

alt

Mimo siarczystych mrozów w feriach uczestniczyło około 100 uczniów wejherowskich szkół. Zajęcia odbywały się codziennie, od poniedziałku do piątku w godz. 9-13 w siedzibie Muzeum, Pałacu Przebendowskich i Keyserlingków przy ulicy Zamkowej 2a.

W ramach ferii, poprowadzono cieszące się ogromną popularnością warsztaty czerpania papieru, a także zajęcia z malowania na ceramice.

alt

Uczestnicy mieli również okazję zwiedzić Pałac, a poprzez liczne gry i zabawy proponowane przez pracowników Muzeum, poznać historię Wejherowa.  Dzieci brały również udział w spotkaniach z regionalistami, panem Henrykiem Musą i Brunonem Szpicą, którzy poprzez pogadanki i wspólne muzykowanie przybliżyli najmłodszym kulturę Pomorza oraz Kaszub.

alt

Bardzo ciekawą formę nauki języka kaszubskiego zaproponowała pani Bogumiła Labuda - współtwórca kabaretu Labud, córka Aleksandra Labudy, znanego na Kaszubach działacza i felietonisty, która wystąpiła przed dziećmi w specjalnie przygotowanym natenczas przedstawieniu oraz zgodziła się poprowadzić zabawę w sklep, w którym sprzedaż produktów odbywała się tylko i wyłącznie w języku kaszubskim.

alt

Interesująca oferta, jaką zaproponowało Muzeum pozwoliła, by dzieci mogły spędzić czas wolny od zajęć w szkole przyjemnie i pożytecznie.


tekst Zuzanna Szwedek

foto Anna Tarnowska,

Radosław Kamiński,

Maciej Kurpiewski

Wakacje w Muzeum 2011

WAKACJE W MUZEUM 2011

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie zorganizowało wakacyjną edycję warsztatów dla dzieci pn. „Wakacje w Muzeum” w terminach: 04-09.07.2011r. oraz 09-15.07.2011r. W zajęciach wzięło udział ok. 123 dzieci.

W czasie wakacji dzieci podzielono na 3 grupy wiekowe (2 grupy młodsze, 1 grupa starsza). Podczas trwania zajęć dzieci zapoznały się z malarstwem wzorów kaszubskich na szkle i porcelanie.

Dla urozmaicenia wakacji dzieciom zaproponowano wycieczkę do Chmielna i Stryszej Budy. Pierwszym punktem wyjazdu była wizyta w Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów w Chmielnie - gdzie zaprezentowano dzieciom warsztat wykonania glinianych wyrobów. Odwiedziliśmy wystawę Pana Tadeusza Makowskiego pt. „Muzyczne instrumenty Kaszub”. 

Dzieci podziwiały przepiękny zbiór instrumentów, który odwiedził również sale wejherowskiego Muzeum. Dzieci usłyszały ciekawostki m.in. o sposobach wykonania kaszubskich instrumentów muzycznych, zwyczajach kaszubskich Wizytę zakończono wspólnym śpiewem alfabetu kaszubskiego.

alt


alt

Kolejnym punktem, który milusińscy zwiedzili był Kaszubski Park Miniatur w Stryszej Budzie. Dzieci z zaciekawieniem słuchali przewodnika oraz podziwiali mini budowle.

 

Opiekunami poszczególnych grup byli pracownicy wejherowskiego Muzeum. Młoda kadra wywiązała się z powierzonych zajęć z wynikiem bardzo dobrym. Koordynatorem warsztatów był doświadczony w pracy z dziećmi, pracownik Muzeum. 

alt

alt

Podopiecznym zapewniono ciekawe zajęcia m.in. malowanie sztalugowe w plenerze - widoki wokół Pałacu, gry i zabawy logiczne, tworzenie koralików z gliny, zajęcia muzyczne.

Zajęcia, które cieszyły się największym zainteresowaniem dzieci - to warsztaty z czerpania papieru.


alt

Częścią wakacji były także spacery po Parku Miejskim, Kalwarii Wejherowskiej, deptaku w celu zapoznania się z miastem Wejherowem. Odwiedziliśmy Ratusz w Wejherowie - zwiedziliśmy sale wystawowe z przewodnikiem, poznaliśmy historię miasta Wejherowa oraz rodu Wejherów.Zajęcia cieszyły się wyjątkowo dużym zainteresowaniem wśród rodziców jak i samych dzieci.

tekst i foto Anna Tarnowska

Więcej artykułów…

szukaj
Z naszymi zbiorami możecie się Państwo zapoznać na stronie Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej: 

www.pbc.gda.pl/dlibra 


ZAPRASZAMY SERDECZNIE!

Idea projektu powstała kilka lat temu, a obecnie jest dobrym przykładem realizacji Programu Rozwoju Produktu Turystycznego Województwa Pomorskiego. W 2006 roku, dzięki pozyskaniu środków z konkursu PRO-TUR, udało się zjednoczyć użytkowników dworów i pałaców do wspólnej akcji promocyjnej. czytaj więcej
Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko Pomorskiej w Wejherowie jest

współprowadzone i dotowane przez
Samorząd Województwa Pomorskiegoprowadzone i finansowane przez
Powiat Wejherowski


Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Pomorsko-Kaszubskiej w Wejherowie, ul. Zamkowa 2a tel. 58 736 18 21, sekretariat@muzeum.wejherowo.pl