Please update your Flash Player to view content.
Strona główna > Wystawy

Wystawa biograficzna pt. „Gerard Labuda – człowiek i naukowiec”

Wystawa biograficzna

pt. „Gerard Labuda – człowiek i naukowiec”.

 

Ekspozycja stała. Wystawa biograficzna poświęcona jest prof. Gerardowi Labudzie (1916-2010) – wybitnemu historykowi mediewiście, urodzonemu na Kaszubach i który tę kaszubską tożsamość podkreślał przy każdej okazji. Studia uniwersyteckie rozpoczął w Poznaniu, do którego – po przerwie wojennej – wrócił w 1945 r. i tam już pozostał do śmierci, pełniąc wiele zaszczytnych funkcji, zarówno na uczelni (UAM), jak i w innych ośrodkach naukowych (PAU, PAN, PTPN itd.). Cieszył się ogromnym uznaniem w całym kraju, ale wręcz entuzjastycznie przyjmowany był zawsze na rodzinnych Kaszubach, gdzie po śmierci spoczął na cmentarzu w Luzinie.

alt

Ekspozycja, aranżowana jeszcze za życia Profesora, miała uhonorować Jego 90. rocznicę urodzin, dlatego pokazuje – w mikrowymiarze – twórcze życie Gerarda Labudy poprzez dokumenty, fotografie, odznaczenia, listy gratulacyjne, dyplomy honorowe wielu uczelni, i te najpiękniejsze – fotografie rodzinne. Przeniesiona zostanie, wraz z potężną biblioteką przekazaną przez Profesora naszemu Muzeum, do nowego obiektu, który niebawem powstanie.

 

AKTUALNE WYSTAWY W MUZEUM

Aktualnie czynne wystawy stałe:

- „Muzyczne instrumenty Kaszub”

- wystawa biograficzna pt. „Gerard Labuda – człowiek i naukowiec”


oraz wystawy czasowe:

- XXX Jubileusz chóru „Cantores Veiherovienses” oraz 35-lecie działalności artystycznej dyrygenta - prof. Marka Rocławskiego

- Wystawa pt. „Bestiariusz kaszubski…"

- „Zdjęcia z przełomu wieków. Hermann Ventzke (1847 -1936) w drodze z kamerą płytową” (wystawa czynna do 01.02.2017)

- Wystawa grafiki i malarstwa Leonida Hwiedczuka z Ukrainy (wystawa czynna do 31.01.2016)Serdecznie zapraszamy do zwiedzania!

Kamili Suchodolskiej-Lipińskiej pt. „Moje senne koty za płoty”

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE

Wystawa poświęcona życiu i twórczości Aleksandra Majkowskiego (1876-1938 r.)

Wystawa poświęcona życiu i twórczości Aleksandra Majkowskiego

(1876-1938 r.)

Sala pierwsza

W świadomości prawie każdego Kaszuby, A. Majkowski funkcjonuje jako wybitny pisarz, autor powieści Żëcé i przigodë Remusa, redaktor i wydawca czasopism, m. in. Gryfa, Drużby - dodatku do Gazety Gdańskiej, przywódca ruchu młodokaszubskiego, działacz społeczno-polityczny, natomiast niewielu wie o jego pasji muzealnej, kolekcjonerskiej i fotograficznej.

 

Na ekspozycji pokazujemy te mniej znane dziedziny jego zainteresowań.

 

Po raz pierwszy prezentujemy oryginalne dokumenty z lat 1912-1914, dotyczące powołania przez niego Muzeum Kaszubsko-Pomorskiego w Sopocie: odezwy, prośby o nadsyłanie eksponatów, korespondencje, afisze informujące o otwarciu tej placówki, pierwsze inwentarze-spisy pozyskanych muzealiów a przede wszystkim ocalałe zbiory (naczynia fajansowe, srebra, figurki porcelanowe).

Na ekspozycji znalazł swoje miejsce jego aparat fotograficzny (firmy Zeiss Ikon z 1934 r.) za pomocą którego dokumentował, podczas swoich terenowych wizyt lekarskich, architekturę i piękne krajobrazy kaszubskie.

Na wystawie pokazano również najważniejsze dzieła literackie pisarza m. in. rękopis powieści Żëcé i przigodë Remusa, jego szkicownik z ilustracjami i wszystkie wydania drukiem tego arcydzieła w języku kaszubskim, polskim, niemieckim, francuskim oraz angielskim.

Dla uatrakcyjnienia odbioru i ułatwienia zwiedzającym bezpośredniego obcowania z tekstem kaszubskojęzycznym tej powieści, powiększono i zestawiono razem fragment rękopisu i druku z 1938 r., opisujący pielgrzymkę głównego bohatera Remusa na Kalwarię Wejherowską.

 

Sala druga

Sala zaaranżowana na salonki, w którym prezentowane są meble z przełomu wieków XIX/XX, będące kiedyś własnością rodziny Majkowskich, a pochodzące z ich willi „Erem” w Kartuzach. Ekspozycję wzbogacają fotografie pisarza i jego żony Aleksandry, liczne zdjęcia rodzinne m. in. dzieci: Damroki, Barbary, Witosławy i Mestwina.

alt

altNa szczególną uwagę zasługują: portret Aleksandry, namalowany przez znanego artystę Wacława Szczeblewskiego (1888-1965) i portret jej ojca Aleksandra Komorowskiego, pędzla Antoniego Piotrowicza (1869-1923) oraz zegar stojący z pocz. XIX wieku, z emaliowaną tarczą, na której przedstawiano biblijną scenę „Sądu Salomona”.

Nastrój minionej epoki potęgują bibeloty: figurki fajansowe, świeczniki, repliki dokumentów.


Kurator wystawy: Janina Kurowska

Muzyczne instrumenty Kaszub


Muzyczne instrumenty Kaszub

 

Wystawa prezentuje większość instrumentów występujących w regionie Kaszub, poczynając od tzw. instrumentów zabawek (np. kołatka, terkotka), zrobionych przez dzieci, poprzez te wykonane przez twórców ludowych (np. bazuna, burczybas, diabelskie skrzypce, tzw. krzywy róg) po powszechnie znane, zaliczane do profesjonalnych (np. skrzypce, wiolonczela) wytworzonych przez rodzimych lutników Pawła i Anastazego Ponków. Ciekawostką jest instrument pomysłu Pawła Ponki nazywany gitarolą oraz często spotykane na jarmarkach, odpustach i w karczmach dudy wielkopolskie.

Ekspozycja znajduje się w dwóch salach. W pierwszej są odrestaurowane instrumenty, pochodzące ze zbiorów muzeum, m.in. cytry, mandoliny, instrumenty smyczkowe, dawne fotografie muzyków, zdjęcia twórców oraz inne dokumenty związane z życiem muzyczno-kulturalnym Kaszub i Pomorza.

     Sala druga to reminiscencja czasów dawnych - kapela ludowa w strojach z haftem według szkoły wejherowskiej, karczma, gdzie można zobaczyć cymbały, bandonię i wędrowca, który za jedzenie i picie przygrywa na dudach. Jest wiejska szkółka z pracami dzieci (malarstwo na szkle, tkactwo) oraz Kaszubskie Nuty.

Kurator wystawy: Izabela Katarzyna Bukowska

   
szukaj
Z naszymi zbiorami możecie się Państwo zapoznać na stronie Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej: 

www.pbc.gda.pl/dlibra 


ZAPRASZAMY SERDECZNIE!

Idea projektu powstała kilka lat temu, a obecnie jest dobrym przykładem realizacji Programu Rozwoju Produktu Turystycznego Województwa Pomorskiego. W 2006 roku, dzięki pozyskaniu środków z konkursu PRO-TUR, udało się zjednoczyć użytkowników dworów i pałaców do wspólnej akcji promocyjnej. czytaj więcej
Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko Pomorskiej w Wejherowie jest

współprowadzone i dotowane przez
Samorząd Województwa Pomorskiegoprowadzone i finansowane przez
Powiat Wejherowski


Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Pomorsko-Kaszubskiej w Wejherowie, ul. Zamkowa 2a tel. 58 736 18 21, sekretariat@muzeum.wejherowo.pl