Strona główna > Odwiedzili nas > Z ziemi kaszubskiej do włoskiej. Wizyta w muzeum

Z ziemi kaszubskiej do włoskiej. Wizyta w muzeum

W dniach 28, 29 lipca 2015 r. wejherowskie muzeum gościło panią Tizianę Delasale z Uniwersytetu w Piemoncie we Włoszech. Towarzyszył Jej tłumacz przysięgły j. włoskiego pan Henryk Gliniecki. Badaczka zajmuje się lingwistyką, szczególnie dialektami małych społeczności europejskich, w tym językiem kaszubskim. W muzeum zapoznała się z rękopisami utworów najważniejszych pisarzy kaszubskich, a szczególnie z autografem powieści Aleksandra Majkowskiego Żëcé i przigòdë Remùsa, korespondencją Hieronima Derdowskiego, a także z rękopisami Fridricha Lorentza-badacza języka kaszubskiego oraz z pierwodrukami utworów Floriana Ceynowy. Informacje pozyskane na temat kaszubszczyzny a przekazane przez kustoszy: Benitę Grzenkowicz-Ropela, Janinę Kurowską i Grażynę Wirkus zawrze w swoim opracowaniu naukowym.

Pani Tiziana Delsale była oczarowana pałacem Przebendowskich i wystawami szczególnie tymi poświęconymi literaturze i piśmiennictwu kaszubskiemu.

Opracowała J.K.

foto. Anna Kąkol