Strona główna > Wystawy > Gerard Labuda

Wystawa biograficzna pt. „Gerard Labuda – człowiek i naukowiec”

Wystawa biograficzna

pt. „Gerard Labuda – człowiek i naukowiec”.

Ekspozycja stała. Wystawa biograficzna poświęcona jest prof. Gerardowi Labudzie (1916-2010) – wybitnemu historykowi mediewiście, urodzonemu na Kaszubach i który tę kaszubską tożsamość podkreślał przy każdej okazji. Studia uniwersyteckie rozpoczął w Poznaniu, do którego – po przerwie wojennej – wrócił w 1945 r. i tam już pozostał do śmierci, pełniąc wiele zaszczytnych funkcji, zarówno na uczelni (UAM), jak i w innych ośrodkach naukowych (PAU, PAN, PTPN itd.). Cieszył się ogromnym uznaniem w całym kraju, ale wręcz entuzjastycznie przyjmowany był zawsze na rodzinnych Kaszubach, gdzie po śmierci spoczął na cmentarzu w Luzinie.

Ekspozycja, aranżowana jeszcze za życia Profesora, miała uhonorować Jego 90. rocznicę urodzin, dlatego pokazuje – w mikrowymiarze – twórcze życie Gerarda Labudy poprzez dokumenty, fotografie, odznaczenia, listy gratulacyjne, dyplomy honorowe wielu uczelni, i te najpiękniejsze – fotografie rodzinne. Przeniesiona zostanie, wraz z potężną biblioteką przekazaną przez Profesora naszemu Muzeum, do nowego obiektu, który niebawem powstanie.