Komitet

Spotkanie organizacyjne Społecznego Komitetu Renowacji Nagrobka Stefana Ramułta

29 listopada 2013 r. w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie spotkało się grono Kaszubów, którzy postawili sobie za cel doprowadzenie do renowacji nagrobka Stefana Ramułta, usytuowanego na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Stefan Ramułt (1859-1913) jest autorem Słownika języka pomorskiego, czyli kaszubskiego wydanego w Krakowie 1893 r. Publikacja ta przyczyniła się do sformułowania obowiązującego do dziś w nauce polskiej określenia statusu językowego kaszubszczyzny. Dzieło to wywarło ogromny wpływ na postawy elit kaszubskich, np. H. Derdowskiego, J. Karnowskiego, A. Labudę i J. Trepczyka.

Drugim ważnym jego dziełem była Statystyka ludności kaszubskiej (Kraków 1899), z mapą etnograficzną Kaszub i kaszubskimi nazwami miejscowości, w dużej mierze przejętymi ze spisów Ceynowy. W Statystyce wyliczył ponad 200 tys. Kaszubów w Europie, a łącznie w świecie 331 tys. Miał pozostawić w rękopisie: ogromne materiały do Słownika staropomorskiego, odtworzonego z wyrazów zachowanych w zabytkach X-XII w., materiały do etymologii, gramatyki, bibliografii kaszubskiej, zbiór nazw miejscowych i rodowych; przepadły one w 1939 razem z całym archiwum Instytutu Zachodniosłowiańskiego w Poznaniu.

Stefan Ramułt ma więc wielkie zasługi dla badań języka kaszubskiego, jego propagowaniu w Słowiańszczyźnie i dla dalszego rozwoju jego odmiany pisanej, literackiej. 

Tymczasowe dane do kontaktu:

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

(058) 672- 29-56 w. 24

Starszy kustosz Janina Kurowska

Bieżące informacje na temat działalności Komitetu znajdują się na stronie www.muzeum.wejherowo.pl w zakładce KOMITET.

szukaj
Z naszymi zbiorami możecie się Państwo zapoznać na stronie Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej: 

www.pbc.gda.pl/dlibra 


ZAPRASZAMY SERDECZNIE!

Idea projektu powstała kilka lat temu, a obecnie jest dobrym przykładem realizacji Programu Rozwoju Produktu Turystycznego Województwa Pomorskiego. W 2006 roku, dzięki pozyskaniu środków z konkursu PRO-TUR, udało się zjednoczyć użytkowników dworów i pałaców do wspólnej akcji promocyjnej. czytaj więcej
Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko Pomorskiej w Wejherowie jest

współprowadzone i dotowane przez
Samorząd Województwa Pomorskiegoprowadzone i finansowane przez
Powiat Wejherowski


Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Pomorsko-Kaszubskiej w Wejherowie, ul. Zamkowa 2a tel. 58 736 18 21, sekretariat@muzeum.wejherowo.pl