Strona główna > Edukacja > wakacje i ferie > Muzealne Wakacje z kulturą kaszubską

Muzealne Wakacje z kulturą kaszubską

Muzealne Wakacje z kulturą kaszubską

W pierwszym tygodniu lipca (02-06.07.2012) odbyły się wakacyjne zajęcia dla dzieci organizowane przez Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej. Pracownicy muzeum zapewnili warsztaty z różnych dziedzin dla trzech, 20-os. grup dzieci w różnym przedziale wiekowym. Zapisy na warsztaty rozpoczęły się na długo przed oficjalną informacją o wakacjach, dlatego listy zapełniły się bardzo szybko. Dyrektor muzeum oprócz zapisów na wakacyjne lekcje zorganizował letnie ferie dla podopiecznych p. Zofii Kusterskiej prowadzącej Stowarzyszenie Przyjaciół Rodziny.

Każdy dzień warsztatów obfitował w nowe interesujące lekcje. Dzieci miały możliwość poznania historii i zabytków muzealnych Pałacu Przebendowskich i Keyserlingków. Zwiedzanie było połączone tematycznie z innymi zajęciami m. in. z rysunku i kolorowania własnego herbu oraz opisaniu własnego drzewa genealogicznego. Po tak bogatych w wiedzę warsztatach, dzieci podczas wycieczki do Ratusza doskonale znały historię miasta i rodu Wejherów, tym samym odpowiadały bezbłędnie na wszelkie pytania przewodnika.


Wspaniale poradziły sobie, także w czasie zabawy plenerowej, która polegała na zaznaczeniu wszystkich ważnych punktów historyczno-kulturowych, na przygotowanym wcześniej planie Placu Wejhera. Kolejne dni poświęcone były kulturze muzycznej Kaszub. Na lekcji muzycznej dzieci nie tylko poznały ludowe instrumenty kaszubskie, ale także mogły samodzielnie spróbować gry na tych instrumentach.


Najważniejszym punktem programu były zajęcia z panem Jankowskim, piekarzem z regionalnej piekarni „Mamy i Taty” znajdującej się przy ul. Klasztornej. Zajęcia pt. „Lepienie własnego ciasteczka” były entuzjastycznie odebrane przez podopiecznych. Dzieci mogły wykonać ciastka kruche własnego pomysłu, które następnego dnia po upieczeniu w tradycyjnym piecu - odebrały z piekarni.


Bardzo pouczającą lekcją było spotkanie z twórczynią ludową p. Teresą Szczodrowską, która w interesujący sposób opowiedziała dzieciom o tradycyjnym domu kaszubskim. Dodatkowo pokazała jak wykonywać kwiaty z bibuły. Przepiękne maki, szafirki, i goździki, wykonywane przez najmłodszych, są symbolem dawnej tradycji kaszubskiej. Grupy miały również okazje przyglądać się pracy p. Adama Barana wykonującego rzeźbę drewnianą, przedstawiającą Remusa, która znajduję się na trawniku od strony południowej pałacu. Z grupą chętnych przeprowadził warsztaty rzeźbiarskie. Wszystkie te zajęcia miały na celu przybliżyć dzieciom zwyczaje i tradycje naszego regionu.

alt

Czas letnich wakacji w muzeum jest ciekawą alternatywą wakacyjnego wypoczynku. Dzieci poprzez zabawę i zajęcia plastyczne poznawały kulturę kaszubską i historię rodu Wejherów. Każdą z grup opiekowali się pracownicy muzeum. Wakacyjne warsztaty bardzo podobały się podopiecznym.

Wszystkie zajęcia rozwinęły i poszerzyły ich wiedzę. Dzieci, dzięki swojej wyobraźni tworzyły przepiękne pamiątki, którymi mogły pochwalić się bliskim. Przy okazji zajęć manualnych dzieci stworzyły zabawne figurki z gliny, masy solnej, plasteliny i modeliny. Wykazały się dużą kreatywnością w malowaniu na porcelanie. Dekorowały własnoręcznie kubki i talerzyki, według wymyślonych przez siebie projektów. Oprócz tego dzieci, malowały farbami wodnymi, kolorowały przygotowane historyjki, tworzyły kartki na różne okazje, oraz własne puzzle. W wolnym czasie mogły wyszaleć się na pobliskim placu zabaw znajdującym się w parku Aleksandra Majkowskiego.


tekst Joanna Tatak

foto Anna Tarnowska

szukaj

Noclegi w Wejherowie dostępne na Noclegowo.pl

Z naszymi zbiorami możecie się Państwo zapoznać na stronie Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej: 

www.pbc.gda.pl/dlibra 


ZAPRASZAMY SERDECZNIE!

Idea projektu powstała kilka lat temu, a obecnie jest dobrym przykładem realizacji Programu Rozwoju Produktu Turystycznego Województwa Pomorskiego. W 2006 roku, dzięki pozyskaniu środków z konkursu PRO-TUR, udało się zjednoczyć użytkowników dworów i pałaców do wspólnej akcji promocyjnej. czytaj więcej
Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko Pomorskiej w Wejherowie jest

współprowadzone i dotowane przez
Samorząd Województwa Pomorskiegoprowadzone i finansowane przez
Powiat Wejherowski


Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Pomorsko-Kaszubskiej w Wejherowie, ul. Zamkowa 2a tel. 58 736 18 21, sekretariat@muzeum.wejherowo.pl